Yazar Ahmet Bulut “Cennete Götüren Namazı” Anlattı

13.11.2013

1 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yazar Ahmet Bulut “Cennete Götüren Namazı” Anlattı

Yazar Ahmet Bulut

Yazar Ahmet Bulut “Cennete Götüren Namazı” Anlattı

Yazar Ahmet Bulut “Cennete Götüren Namazı” Anlattı

Başakşehir söyleşilerinde İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut, Cennete götüren namaz” başlıklı söyleşisiyle Başakşehirlilerle buluştu.

2013 programlarına yine dopdolu başlayan Başakşehir söyleşilerinin konuğu İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut oldu. Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Başakşehirli hanımların özellikle yoğun ilgi gösterdiği söyleşi programında Bulut, İslam’ın  beş şartından biri ve imandan sonra her vesile ile tekrarlanarak önemine işaret edilen namaz ibadetinin hakkıyla yerine getirilmesi, rükünleri ve sünnet adabına uygun  edasının önemini İslam tarihinden örneklerle anlattı.

Günümüzde namaz kılanların nefislerine yenilerek işlediği suçların kişinin kendisine değil Namazın Rabbi’ne atıldığına dikkat çeken Bulut bunun büyük bir hata olduğunu belirterek “Allah kullarına,  “Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı dosdoğru kıl” buyurmuştur. Ama namaz suç işlemekten alıkoymuyor derseniz, bunun suçu namazın hakkını vermeyen bizlerdedir. “dedi.

 

“İbadetin ilk şartı helal kazanmaktır”

Ankebut suresinde “Namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar” ayetiyle bizi kurtaracak olanın namaz olduğunu buyuruyor” diyen Ahmet Bulut,”Bunu kim söylüyor bizi kurtaracak olan Rabbimiz söylüyor.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Namaz ilk emredilen ameli farzdır. Yani imanın, tevhidî inancın aksiyonudur. Namaz, imanın hayata yansıyan yönüdür. İkinci olarak Kur’an-ı Kerim’de en çok tekrarlanan emirdir. Üçüncü olarak Resulullah’ın savaşta bile kılınmasını emrettiği ve terk etmediği bir ibadettir.

 

Peki bizi cennete götürecek olan namaz nasıldır? Bunun ilk şartı iman etmek yani sağlam bir imandır. İkincisi namazı huşu içinde kılmaktır. Namazı huşu içinde kılmak için önce iyi bir taharet, kirlerden arınmak, abdestin sağlam olması ve en önemli şartı olan bedeni helal ile beslemektir. Sadece boğazımızdan geçen yiyecekler değil kazancımız da helal olmalı. Eğer kaçak elektrik kullanıyorsan, tüyü bitmemiş yetimin hakkına giriyorsun demektir, işçiysen işverenden ibadet için bile olsa çaldığın vakit sana haramdır. İşverensen, işçinin hakkını gözetmiyor, geçinebileceği zammı yapmıyor, düşük ücretlerle saatlerce çalıştırıyorsan, emeğini sömürüyorsan bununla mal yığıyorsan bu haramlarla yaptığın hiç bir ibadet makbul olmaz. Dosdoğru namazın bir şartı da kıraatdır. Namazda Rabbimiz’le konuşuyoruz. Bunun bilincinde olarak kılmalıyız namazı.”

 

“Fatiha’yı idrak edemeden, ruhumuza Fatiha okunuyor”

İnsanların namazı kılarken okuduğu surelerin bile anlamını bilmediğine dikkat çeken Bulut, “50 yıllık bir ömürde kılınan namazlarda 730 bin defa okunan Fatiha Suresinin hakkını verip onu idrak edemeden ruhumuza Fatiha okunuyor. Her gün defalarca altına imzamızı attığımız sözlerin ne manaya geldiğini öğrenmeliyiz” diyerek Fatiha Suresi’nin anlamını açıklayan bir slayt gösterisi izletti.

Söyleşinin sonunda İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut gelen izleyicilere kitaplarını imzaladı.

ilahiyatçı yazar ahmet bulut,yazar ahmet bulut

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ