YAŞ’ta teammüleri zorlayan çok kritik iki atama!

04.08.2013

0 Kişi Okumuş

0 Yorum

YAŞ’ta teammüleri zorlayan çok kritik iki atama!

YAŞ'ta teammüleri zorlayan çok kritik iki atama!

YAŞ’ta teammüleri zorlayan çok kritik iki atama!

YAŞ’ta teammüleri zorlayan çok kritik iki atama!

03.08.2013 13:40 51,999 kez okunmuş

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in yerine gelecek isim olan Orgeneral Hulusi Akar’la ilgili olarak önemli bir detay da ortaya çıktı.

3 günlük toplantının ardından Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. Tüm kuvvet komutanları emekli olurken Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanması beklenen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu emekli edildi. Org. Kalyoncu emekli olmamış olsaydı Org. Necdet Özel’den sonra Genelkurmay Başkanı olacak ve bu görevi 2 yıl devam ettirecekti. Org. Bekir Kalyoncu’dan sonra ise Genelkurmay Başkanı olması gereken Orgeneral Hulusi Akar da 2 yıl görevde kalacaktı. Ancak Org. Kalyoncu’nun emekli olması Org. Özel’den sonraki Genelkurmay Başkanı’nın görev süresi doğrudan etkilenmiş oldu. Buna göre; 2015 yılında Genelkurmay Başkanı olması beklenen Org. Hulusi Akar 2019 yılına kadar görevini sürdürmüş olacak. 

YAŞ KARARLARINDAKİ EN ÖNEMLİ AYRINTI

YAŞ’ta alınan kararlarda dikkat çeken bir diğer atama da Hava Kuvvet Komutanlığı’nda yaşandı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten Yüksek Askeri Şura üyeliğine getirildi. Hava Kuvvetleri Komutanı orgeneralliğe yükseltilen Korgeneral Akın Öztürk getirildi. TSK bünyesinde, daha deneyimli ve rutbeli olan her zaman üstündür ancak son YAŞ’ta tahammüller zorlanarak farklı bir karar alınıyor. Normalde Korgeneral Akın Öztürk’ün Hava Kuvvetleri Komutanı olabilmesi için Org. Mehmet Erten’in emekliye ayrılması gerekiyordu. Ancak Org. Erten emekli olmayıp sadece YAŞ üyesi olarak görevini sürdürmesi kararı alındı. Bunun yanında korgeneral olan Akın Öztürk ise orgeneralliğe yükseltildi ve Hava Kuvvetleri Komutanı oldu. 

Kulislerden yansıyan bilgiye göre, YAŞ üyesi Orgeneral Mehmet Erten’in de emekliliği istendi. Erten’in Ağustos ayında emekli olması bekleniyor…

Öte yandan Korgeneral Salih Zeki Çolak, birinci sıradan Orgeneralliğe terfi ettiği için, teammüller çalışırsa, 6 yıl sonraki Genelkurmay Başkanı olmasına büyük ihtimal olarak bakılıyor.

Haber7

yaştan emeklilik bekleyenler,yaştan emekli olma şartları,yaştan gün almak,yaştan gün almak ne demek,yaştan emeklilik bekleyenler 2011

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız: