Uğurluel, Eyüp Sultan Hazretlerini anlattı

21.11.2013

0 Kişi Okumuş

0 Yorum

Uğurluel, Eyüp Sultan Hazretlerini anlattı

Uğurluel, Eyüp Sultan Hazretlerini anlattı

Uğurluel, Eyüp Sultan Hazretlerini anlattı

Uğurluel, Eyüp Sultan Hazretlerini anlattı

 

Başakşehir Sohbetlerinde, Talha Uğurluel İstanbul’un manevi iklimini borçlu olduğu sahabelerden Eyüp El Ensari Hz. hakkında bilinmeyenleri anlattı.

 

Başakşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye yoğun ilgi gösteren Başakşehirliler salonu doldurdu. Eyüp Sultan Camii ve daha birçok tarihi yapıları slayt eşliğinde anlatan Talha Uğurluel, Osmanlı’nın eğitime büyük önem verdiğini, camilerin, şifahanelerin, hamamların yanı sıra külliyeler de yaptırdığını söyledi.

 

Eyüp Sultan Hz. Türbesi’nin tarihteki önemine vurgu yapan Uğurluel, “Tahta oturan padişaha önce biat edil­mesi sonra da padişahın Eyüp Sultan Türbesi’nde kılıç kuşanması (Taklid-i Seyf merasimi) kuraldı. Semte adını da veren Eyüp Sultan Hazretleri, Medineli bir sahabi. Peygamber Efendimiz (sav)’i yedi ay evinde misafir etmiş, Bedir Savaşı’na katılmış, Mekke’nin fethine iştirak etmiş, vahiy katipliği yapmış bir zat. Muaviye dönemindeki İstanbul kuşatmasında hasta oldu, 669 yılında 63 yaşındayken vefat etti ve bu topraklara defnedildi” dedi.

 

Uğurlel Eyüp Sultan Türbesi’nin içindeki hat ve süslemelerle ilgili bilgiler de verdi. Eyüp Sultan Türbesi içinde Hacet penceresinde yer alan Davut yıldızı sembolünün, Hz. Süleyman’a olan sevgi ve saygıyı gösterdiğini, insanların bunu yanlış anladığını belirten Uğurluel şunları söyledi “İslamiyette bütün peygamberler için saygı ve sevgi vardır. Ebu Eyyub El Ensari Hz. Türbesi’nin hacet penceresinde Osmanlı Padişahları, o dönemin sanatıyla bu saygı ve sevgiyi gösteren çizim yaptırmıştır. Şu anda orijinal olan altın hacet penceresi Topkapı Sarayı Müzesi’nde korunmaktadır.”

 

Söyleşinin sonunda Uğurluel okuyucularına kitaplarını imzaladı. 

talha uğurluel eyüp

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ