Türkiye’nin 5’inci yüz nakli başladı

18.07.2013

3 Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye’nin 5’inci yüz nakli başladı

Türkiye'nin 5'inci yüz nakli başladı

Türkiye’nin 5’inci yüz nakli başladı

Türkiye’nin 5’inci yüz nakli başladı

17.07.2013 22:20 9,554 kez okunmuş

Türkiye’nin beşinci yüz nakli için Recep Sert (27) ameliyata alındı. Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından Muğla’dan getirilen yüz, Recep Sert’e nakledilecek.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrükif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından Muğla’nın Yücelen Hastanesi’nde Polonyalı Andrzej Kucza’nın (47) yüzü başarılı bir ameliyatla çıkarıldı. Prof. Dr. Özkan tarafından saat 07.30 sıralarında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne getirilen yüz, gece saatlerinden bu yana hazır bekletilen Recep Sert’e nakledilecek. 

Ameliyat, Prof. Dr. Ömer Özkan, eşi Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrükif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan ve ekibi tarafından gerçekleştirilecek. Yaklaşık 7-8 saat sürmesi beklenen ameliyatta Recep Sert’e tam yüz nakli yapılması planlanıyor. Hastaneye gelince basın mensuplarının sorularını kısa bir şekilde cevaplayan Ömer Özkan, her şeyin yolunda olduğunu söyledi. Özkan, yüzün gayet iyi olduğunu kaydetti.

Muğla’daki bir otelde tatil yapan Polonyalı turist 42 yaşındaki Andrzej Kucza denizde yüzerken rahatsızlanarak kalbi durdu. Kaldırıldığı hastanede kalbi tekrar çalıştırılan ancak beyin fonksiyonlarını yitirdiği belirlenen Polonyalı turistin yüzü de dahil tüm organlarını bağışladığı öğrenilince Sağlık Bakanlığı devreye girdi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki yüz nakli ekibi vericinin yüzünü almak için Muğla’ya hareket ederken, alıcı olarak 26 yaşındaki Recep Sert ise İzmir’den Antalya’ya çağırıldı. Turistin yüzünün, Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde kaza sonucu ateşli silah yaralanmasıyla gözlerini ve yüzünün büyük bir bölümünü kaybeden Sert’e nakledilecek.

Prof. Dr. Özkan ve ekibi yüzün alınması için operasyona başladı

Yücelen Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Nasır Ordubatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Polonyalı turist Andrzej Kucza’nın ailesiyle tatilini geçirmek için Akyaka Beldesine geldiğini söyledi. Kucza’nın 14 Temmuz’da eşiyle birlikte denize gittiğini ve aniden fenalaştığını belirten Ordubatlı, “Eşinin yardımıyla kıyıya çıkarılıp acil bir şekilde ambulansla hastanemize sevk edildi. Kendisine hastanemizde yaklaşık 20 dakika kalp masajı yapıldı. Hasta tekrar hayata döndürüldü ve anestezi yoğun bakıma alınarak, yakinen ilgilenildi. Ancak dün sabah itibarıyla yapılmış olan muayeneler ve bir takım tetkikler sonucunda beyin ölümünün gerçekleştiğini ne yazık ki öğrenmiş bulunuyoruz” dedi.

Hastanede aileye organ nakli teklifinde bulunulduğuna işaret eden Ordubatlı, “Aile üyeleri ne yazık ki acılarından dolayı şu anda sizin karşınızda bulunamıyorlar. Ailemiz bir insanlık örneği göstererek, herhangi bir dil, din, ırk, mezhep, ülke ayrımı gözetmeksizin organların başka insanlarda can bulması için gönüllü olarak bütün organları vermeyi kabul etti. Bunun üzerine İzmir, Antalya ve değişik illere haber gönderildi” diye konuştu.

Boğulma vakası olduğu için, karaciğer, kalp gibi bir takım organların son yapılan testlerde alınamayacağının tespit edildiğini vurgulayan Ordubatlı, hastanın yüzünün alınması kararına varıldığını dile getirdi.

Ameliyatı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekibin yapacağını kaydeden Ordubatlı, şunları kaydetti:

“Maske şeklinde şahıstan bir örnek alınıp yüz naklinin gerçekleşmesi için bekleyen genç bir Türk hastaya nakil gerçekleşecek. Acılı aileye hastanemiz ve Türk halkı olarak başsağlığı diliyoruz. Bu örnek davranış için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. 42 yaşında tatil için ülkemize gelen bir Polonyalının böyle bir davranışta bulunması hepimiz için örnek olması gerekiyor. Umarız ki bu tip organ nakilleri daha fazla olur. Kucza’nın kesin ölüm sebebi bu operasyonun ardından yapılacak otopsi ile belli olacak. Kalp krizi üzerinde duruyorduk. Ancak tetkikler bunun olmadığını gösterdi. Ani bir epileptik atak şeklinde böyle bir boğulmanın gerçekleştiği üzerinde duruyoruz. Ama kesin neden otopsiden sonra belli olacak.”

türkiyenin dış borcu,türkiyenin illeri,türkiyenin yüzölçümü,türkiyenin nabzı,türkiyenin komşuları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız: