Teslim olan PKK’lı örgütün planını deşifre etti

16.07.2013

1 Kişi Okumuş

0 Yorum

Teslim olan PKK’lı örgütün planını deşifre etti

Teslim olan PKK'lı örgütün planını deşifre etti

Teslim olan PKK’lı örgütün planını deşifre etti

Teslim olan PKK’lı örgütün planını deşifre etti

15.07.2013 06:58
Terör örgütü PKK sınır dışına çekileceğini açıklamasına rağmen çözüm sürecini sabote edecek girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Başbakan Erdoğan, PKK’lılar yavaş çekiliyor, dedi. AK Partili Galip Ensarioğlu da konuyla ilgili olarak konuştu: PKK, çekilirken iki bin yeni üye topladı. Sınır dışına çıkanlar ise hasta ve yaşlılar…

Geçen ay örgütten kaçarak polise başvuran S.A. isimli bir militan, PKK’nın geri çekilme diye bir planının olmadığını, aksine Türkiye’de mevcut gücünü daha da artırmaya çalıştığını söyledi. İstihbarat birimlerinin hazırladığı raporlarda ise örgütün bölgedeki tüm illerde ‘sözde asayiş birimleri’ oluşturduğu, dağ kadrosunda bulunan birçok örgüt üyesini de şehir ve kasabalara yerleştirdiği belirtildi. Başbakan Tayyip Erdoğan, haziran sonunda PKK’lıların sadece yüzde 15’inin sınır dışına çıktığını ifade etmişti.

Geçtiğimiz günlerde teslim olan S.A. isimli PKK’lı terörist, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü’ndeki sorgusunda örgütün yeni stratejik planlarını anlattı. Nisan ayında eğitim için Kandil’e çıkarıldığını ancak haziran ayı başında hasta olduğu için kaçarak güvenlik birimlerine teslim olduğunu kaydeden terörist, dağa çıkarılan tüm gençlere daha önce sadece Öz Savunma Birliği (ÖSB) milislerine verilen silah kullanımı, bombalama ve suikast eğitimlerinin verildiğini kaydetti. Ayrıca sızma ve pusudan kurtulmak için yapılması gerekenler konusunda da katılımcıların özel eğitimlerden geçirildiğini aktardı.

Böbreklerinde taş olması sebebiyle kendisinin sadece yanaşık düzen eğitimi aldığını dile getiren terör örgütü üyesi S.A., “Kambur olan Deniz kod adlı ve beyin tümörü olan Argeş kod adlı örgüt mensuplarıyla birlikte, bölük komutanı Deşdi tarafından Metina bölgesindeki hastaneye gönderildik. Burada bize ilaç tedavisi uyguladılar. Daha sonra bizi yeniden kamp alanına götürdüler. Eğitimlerin ardından mayıs ayı sonunda Abbas kod adlı Duran Kalkan ve Şahin kod adlı komutanların katılımıyla Kandil’de yemin töreni düzenlendi.” açıklamasında bulundu.

“TÜRKİYE İLE BARIŞ SAĞLASAK BİLE SAVAŞACAK ÜLKE ÇOK”

S.A. yemin töreninin ardından Duran Kalkan’ın yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulunduğunu anlattı: “Rojava’yı ele geçirdik. Burada askerlerimiz bulunmakta. Buranın tamamen kontrolü bizim elimizde. Geri çekilme diye bir şey yok. Aksine katılımlar artarak devam ediyor. Önder Apo’nun hedefi 20-25 bin olan asker sayısını 100 bine çıkarmak. Bu sayıya yaklaşıldığında askerler şehirlere inerek halk savaşı başlatacak. Irak ile anlaşamıyoruz. Çünkü Irak bizim Türkiye ile savaşmamızı istiyor. Bunun için de ne istersek vermeye hazırlar. Ancak savaşmak şu an için önder Apo’nun planları arasında yok. Biz Türkiye ile barış sağlasak bile savaşacak ülke çok. Ancak şu anda toparlanmamız ve eleman kazanmamız daha önemli. Sizleri örgüte katılımınızdan dolayı kutluyorum.”

Teslim olan örgüt militanı S.A., eğitim alan diğer arkadaşlarıyla birlikte Kandil’e gönderilme korkusundan dolayı da kaçma kararı aldığını ifade etti. Daha sonra ise bir arkadaşının yardımı ile eğitim aldıkları kamptan kaçarak güvenlik güçlerine sığındığını belirtti.

ENSARİOĞLU: GERİ ÇEKİLENLER HASTA VE YAŞLI PKK’LILAR

Bölgeyi iyi bilen ve çözüm sürecini yakından takip eden AK Parti Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu, hem devletin hem de örgütün birbirlerine olan güvensizliklerini bırakarak hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Ensarioğlu, zaman zaman karşılıklı ‘restler’ çekilse de, sürecin ilerlediğine dikkat çekti.

Ensarioğlu şöyle konuştu: “PKK çekilmekte yavaş davranıyor, devlet de adımlarını yavaş atıyor. Çekilme çok yavaş ilerliyor. Yüzde 15-20 civarında çekilme var. Çıkanlar da zaten problemi olanlar, yaşlı, hasta gibi üyeler… Örgüt bir yandan çekiliyoruz diyor bir yandan yeni üye kabul ediliyor. İki bine yakın yeni üyeyi çekilirken niye kabul ediyorsun? Devlet bütün bunları görüyor ve yavaş adım atıyor. Bu durum çözüm sürecini istemeyenlerin işine yarıyor. Herkes birbirine güvenmeli ve adımlarını hızlı atmalı.”

teslim olan pkk'lı,teslim olan 15 pkk'lı,teslim olan pkk'lıdan şok ifadeler,teslim olan pkk'lılar

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız: