“Son Kale Medine” Oyunu Başakşehir’de sahnelendi

03.12.2013

0 Kişi Okumuş

0 Yorum

“Son Kale Medine” Oyunu Başakşehir’de sahnelendi

“Son Kale Medine” Oyunu Başakşehir‘de sahnelendi

“Son Kale Medine” Oyunu Başakşehir‘de sahnelendi

I.Dünya Savaşı’nda Osmanlı’nın kuşatma altındaki Medine’yi korumak için görevlendirdiği Kumandan Fahrettin Paşa’nın müdafaasını anlatan Son Kale Medine adlı tiyatro Başakşehir’de sahnelendi.

Başakşehir M.Emin Saraç Kültür Merkezi’nde oynanan Son Kale Medine- Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa  oyununda Başakşehirliler Salonu doldurdu. Zafer Kayaokay’ın yönetmenliğini yaptığı Son Kale oyunun senaryosunu Fahrettin Eren Dinler ve Yunus Emre Obut yazdı.

Müzikleri Can Atilla tarafından bestelenen oyunda; 1. Dünya Savaşında bir çok cephede savaşan  Osmanlı Devleti Hicaz Cephesi’ne Ortadoğu’da düzeni sağlamak ve kutsal şehir Medine’yi korumak için Ömer Fahreddin Paşa’yı görevlendirir. Osmanlı askerleri Kutsal Medine’yi korumak için çölün kavurucu sıcaklığına ve yiyecek sıkıntısına rağmen Medine’yi İngilizlere karşı savunmaktan vazgeçmezler. Fahreddin Paşa, Hz. Muhammed’in kutsal emanetlerini İstanbul’a gönderir ve askerlerine şu konuşmayı yapar: Yiğit Mehmetçiklerim! Gelin hep beraber Allah`ın ve işte huzurunda huşu ve aşk içinde gözyaşları döktüğümüz Peygamber`in karşısında, aynı yemini tekrar edelim… Ve diyelim ki; Ya Resulallah, biz seni bırakmayız!.. Medine Kalesi Osmanlı’nın savunduğu son kaledir.

Gerçek olaylardan hareketle kurgulanmış olan ‘Çöl Kaplanı’ adlı tiyatro oyunu, siyasi otorite-birey ilişkilerini, alt-üst kimlik sorunlarını, büyük güçlerin yüzyıllardır oynadığı böl, parçala, yönet ilkesini aşk, ihanet, vatan sevgisi üçgeninde anlatıyor.

 

Salonu dolduran Başakşehirliler tarafından ayakta alkışlanan oyun sonrası Başakşehir Bilgi Evleri Tiyatro ve Tarih Kulübü Öğrencileri oyuncularla fotoğraf çektirdi.  

son kale çanakkale,son kale org,son kale hd izle,son kale izle,son kale

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ