Sefa Saygılı ile Beslenme Psikolojisi

08.04.2014

3 Kişi Okumuş

0 Yorum

Sefa Saygılı ile Beslenme Psikolojisi

Beslenme biçimlerinin insan psikolojisi üzerindeki etkileri Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde konuşuldu. Akademik çalışmalarının yanında kamu sağlığına yönelik kitaplar ve yayıncılık faaliyetleriyle bilinen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sefa Saygılı’nın katılımıyla gerçekleşen söyleşide, Beslenme Psikolojisi, yiyeceklerin glisemik endeksi, doğru ve yanlış beslenme alışkanlıkları üzerine önemli bilgiler paylaşıldı.

 

Beslenmenin önemi günümüzde giderek artmaktadır diyen Saygılı; ”Çünkü günümüzde beslenme şekli, gıdaların üretimi, işlenmiş ve suni gıdalara verilen ağırlık bunu doğrulamakta. Türkiye’de ve dünyada obezite de buna bağlı olarak hızla artmaktadır. Socrates’in bilge bir sözü vardır; “Çok az yediğim için beni kınıyorsun ama ben yalnızca yaşamak için yerken sen yalnızca yemek için yaşıyorsun. Bugün geldiğimiz nokta maalesef budur” dedi.


Günümüzün sorunu yeme bozukluğu 

Globalleşen dünyada herkesin birbirine benzeme isteğinden doğan sıkıntılara da değinen Prof. Dr. Sefa Saygılı; “Sağlıklı olmak için zayıflamanın önemini vurgulayan yayınlar, ince olmanın güzellikle birebir ilişkilendirilmesi, bitmeyen diyet reklamları günümüzde yeme bozukluğu çeken insanları maalesef arttırmış durumda. İnsanlar irade dışı yeme alışkanlıklarının dışına çıktıklarında suçluluk duygusu hissederek kendini kötü hissetmeye başlıyor bu da Anoreksiya Nevroza gibi hastalıkları tetikliyor” uyarısında bulundu.


Beslenme bizlerin yaşama enerjisidir</strong

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ