Risk Altındaki Çocuklara, Çalıştay’da Çözüm Arandı

06.01.2014

4 Kişi Okumuş

0 Yorum

Risk Altındaki Çocuklara, Çalıştay’da Çözüm Arandı

Risk Altındaki Çocuklara, Çalıştay'da Çözüm Arandı

Risk Altındaki Çocuklara, Çalıştay’da Çözüm Arandı

Risk Altındaki Çocuklara, Çalıştay’da Çözüm Arandı

Başakşehir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından düzenlenen “Risk altında ve korunması gereken çocuklar çalıştayı” akademisyenler, kamu kurum, sivil toplum, uzmanlar ve bilim adamlarının katılımıyla Retaj Royale Otel’de düzenlendi.

 

Ev sahipliğini Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yaptığı Çalıştay’a; Ak Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Başakşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş, Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, akademisyenler, uzmanlar, Stk Platform temsilcileri katıldı.

 

Ailelerin çocuklarına sahip çıkması gerekiyor

 

Ak Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca yaptığı konuşmada : “Bir öz eleştiri yapmak istiyorum. 48 Stk’mız bu Çalıştay’ın içersinde, ama salonda bu kadar temsilci yok. Bu Çalıştay’ın sonuçlarının bir kısmı uygulanabilir, bir kısmı uygulanmayabilir ama önemli olan Başakşehir’de Stk’ların bu tür açılımlar yapması çok memnun edici. Toplumda bu fedakarlıklar, yardımlar için büyük meblağlar harcamaya gerek yok, bir çocuğa bir şeker vermek bile onun için çok şey ifade edebilir. Önemli olan görebilmek, fark edebilmektir. Ailelerin öncelikle çocuklarına sahip çıkması gerekiyor. Her şey para demek değildir. STK’larımızı yapılan çalışmalara dahil etmeliyiz.”

 

Çocuklarımızın önündeki taşları temizlemeliyiz

 

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Abdulhakim Beki: “Her şeyi devletten beklemeyen, elini taşın altına koyan Stk’larla birlikteyiz. Biz çocukları zor duruma düşmeden koruma altına almalıyız. Koruyucu, kollayıcı bir sosyal hizmet sergilemeliyiz. Bu gün bu Çalıştay’da; Üniversite, kamu, Stk’lar olarak ortak neler yapabilirizi konuşacağız. Konuşmaları ve tespitleri projelendirip örnek olarak Başakşehir’de uygulamaya geçireceğiz” dedi.

 

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Çalıştay’ın ilk gününde yaptığı konuşmada, kamu adına üstümüze düşen görevleri yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz mesajı verdi. BaşkanUysal: “Bu çalıştay ilçemize, ülkemizde yaşayan ve risk altında olan, korunması gereken tüm çocuklara çözüm olmasını ümit ediyorum. Özellikle sokağa düşmüş çocuklar kendi iradeleriyle sokağa düşmüyorlar; onları toplum olarak bizler itiyoruz. Stk’lar bu konulara vicdani olarak baksalar da, biz kamu çalışanları çocuklarımızı yakinen göreniz. Gördüğü sorunun da çözmek zorunda olan tarafız.”dedi.

 

Kağıt üzerindeki çözüm, gerçek çözüm olmayabilir diyen Başakşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş ise konuşmasında ailenin önemine dikkat çekti. Kocabaş: “Kamu çalışanlarının görev süreleri belirlidir. Kamu görevlisinin bölgeleri ile ilgili tespit yapmaları bile iki yılı bulmaktadır. Kamu görevlisinin görev süresi dolunca, o bölgede yapılan çalışmalarda durmak zorunda kalıyor. Bu nedenle kamu çalışanları mutlaka ki projelerini sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalıdır. Risk altında ve korunması gereken çocuklarla ilgili olarak öncelikle ailelerden başlamalıyız. Aileleri bilinçlendirebilirsek, sorunu oluşmadan çözebiliriz. Bu çalıştayın’ın amacı sorun olmadan soruna engel olmaktır. Tedavi değil, hastalık olmadan hastalığa engel olmaktır” dedi.

 

Çalıştay’da, protokol konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. Çalıştay’ın oturumlarında;Başakşehir İlçesi’nin genel yapısı Prof. Dr. Haydar Sur tarafından anlatıldı. Başakşehir örnekleminde İstanbul’da Madde Bağımlılığı ve Gençlik başlığıyla Yrd. Doç Dr. Ömer Miraç Yaman tarafından anlatıldı. Prof. Dr. Burhanettin Can ise, Türkiye Gençlik Raporu’nu sundu. Çalıştay’ın öğleden sonraki oturumlarında; Prof. Dr. Ali Seyyar, Çocukların risk altında kalmasına sebebiyet veren temel unsurları anlattı. Uzm. Zeki Karataş ise, Çocuklarda Psiko-Sosyal Risklerden Korunmasında Erken Tanı ve Uyarı Sistemi’nin önemini vurguladı.

 

48 Stk’nın yer aldığı Başakşehir Stk Platformu tarafından düzenlenen çalıştay, 29 Aralık tarihinde sona erecek.

risk altındaki öğrenciler slayt,risk altındaki öğrenciler,risk altındaki öğrenciler sunum,4.risk altındaki,risk altındaki öğrencileri tespit formu

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ