PKK’lılar şehit ettikleri imamın evini de yaktı

03.07.2013

1 Kişi Okumuş

0 Yorum

PKK’lılar şehit ettikleri imamın evini de yaktı

PKK'lılar şehit ettikleri imamın evini de yaktı

PKK’lılar şehit ettikleri imamın evini de yaktı

PKK’lılar şehit ettikleri imamın evini de yaktı

02.07.2013 17:30
Terör örgütü PKK mensupları, 3 yıl önce Ramazan ayında sabah ezanını okumak için evinden çıktıktan sonra şehit edilen Hakkarili imam Aziz Tan’ın bu defa da evini ateşe verdi.

Tan ailesi tarafından kadın ve gençlerin eğitimi için vakfedilen bina, kendilerine Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) adını veren göstericiler tarafından yakıldı. 300 gencin eğitim gördüğü bina, kullanılmaz hale geldi. Atılan Molotoflar sebebiyle çatı tamamen kül olurken, binanın içi de tahrip oldu. Öğrenciler evlerinde olduğu için yangında ölen ya da yaralanan olmazken, yangın mahalledeki diğer evlerin çatısına sıçradı. Olay yerine gelen itfaiye araçları ve TOMA yangına müdahale etti. Panik yaşayan mahalle sakinleri kendilerini evlerinden dışarı attı.

Alınan bilgilere göre, karakol inşaatı gerekçesiyle Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 28 Haziran günü yaşanan olayları protesto etmek bahanesiyle dün gece Hakkari’de gösteri düzenlendi. Kendilerine Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) adı veren göstericiler, çevre yolunu trafiğe kapattı, yolda ateş yakarak slogan attı. Polise taş, molotof ve havai fişeklerle saldıran göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Molotof kokteyli taşıyan göstericiler daha sonra Gazi Mahallesi’ne yöneldi.

Yüzü kapalı eylemciler, 23 Ağustos 2010’da sabah ezanını okumak üzere görev yaptığı Hacı Sait Camisi’ne giderken şehit edilen imam Aziz Tan’ın evini hedef aldı. Tan ailesinin Nil Eğitim Derneği’ne bağışladığı 3 katlı ev ateşe verildi. 300 öğrenciye eğitim hizmet veren, Hakkarili genç kız ve kadınlara spor ve sosyal aktivite imkanı sağlayan dernek binası kullanılmaz hale geldi. Özellikle ev hanımlarının göz bebeği haline gelen eğitim yuvasına tahammül edemeyen terör örgütü yandaşları, gerçek niyetlerini bir kez daha gözler önüne serdi. Mahalledeki diğer evler de yangından zarar gördü. Bir çok evin erzak deposu, tandırları ve çatıları alevlere yenik düştü. Kundaklama olayının ardından itfaiyenin olaya geç müdahale etmesi tepkilere yol açtı. Yangına ilk müdahaleyi, toplumsal olaylarda göstericilere müdahale eden TOMA aracı yaptı.

Hakkari’de şehit edilen imam Aziz Tan’ın öldürülmesi emrinin, PKK terör örgütü tarafından verildiği belirlenmişti. Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce hazırlanan iddianamede, Tan’ın, ‘gençleri sokak eylemlerinden uzaklaştırdığı ve örgütten uzak durmalarını istediği’ için öldürüldüğü vurgulanmıştı.

pkklı şehitler

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız: