Noyan’dan Kur’an merkezli hayat çağrısı

06.12.2013

1 Kişi Okumuş

0 Yorum

Noyan’dan Kur’an merkezli hayat çağrısı

Noyan’dan Kur’an merkezli hayat çağrısı

Noyan’dan Kur’an merkezli hayat çağrısı

Noyan’dan Kur’an merkezli hayat çağrısı

 

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi (BES) yazar Engin Noyan’ı ağırladı. Kur’an Ahlakını Kuşanmak başlıklı söyleşisinde yazar Noyan, Allah (cc)’ın emir ve yasaklarına göre tanzim edilmiş, İslam ve yüce kitabımız Kur’an’da emrolunan hükümlerle şekillenmiş bir ahlak ve hayat tarzının inceliklerini anlattı.

 

Mescitler insanların buluşma yerleridir

 

Başakşehir Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün düzenlediği ve çok sayıda Başakşehirlinin ilgiyle dinlediği söyleşiye yazar Engin Noyan dua ederek başladı. “Söyleşilere gelenlerin sayısı değil, kalitesi önemlidir.  Ben bir İslam alimi değilim, bu gerçeği bilmeniz lazım. Ben sokaktan, sıradan bir Müslüman’ım. Ömrümün yarısı cahiliye karanlığında geçmiştir. O vakit niye geldin diyebilirsiniz. Ama buraya gelme cesaretini göstermemim yegane sebebi; bizim gibi cahiliyeden gelen adamların tecrübelerini sizlere aktarabilmektir. Bakış açılarımız sizlerden farklıdır. ”dedi.

 

Söyleşisine soru cevapla devam eden Engin Noyan, Rabbimizin koyduğu temel ilke açıktır; hidayet benden gelir diyor yaradanımız. Çünkü; Hidayet yani insanın yaradılış amacının hedefine götürecek olan yolda ki rehberlikle şereflenen bir insan, bu hidayetten dolayı öyle bir mutluluk duyar ki o hidayeti verebilen kişi insan tayfasından olsaydı, kişi onu ilahlaştırırdı.”dedi.

 

Allah (c.c), Kur’an-ı Kerimle kullarını özgürleştirmeye çalışır

 

Mescit’te dünya işlerinin de konuşulması gerektiğini ifade eden Engin Noyan “Bu toplantıları bizim mescit de yapmamız gerekiyor. Mescitler insanların buluşma yerleridir. Eğer bu dünya bizim ahretimizin tarlasıysa, buralarda konuşulan konularda hayırlı olacaktır. Mescit dışında konuşulan her konuda edepsizlik yapabiliriz, ama mescitte bunu yapamazsınız.”dedi.

 

BES kültür merkezini çok beğendiğini dile getiren yazar İmam Hatip Liselerinin önemini vurguladı “İmam Hatip Liseleri, Allah (c.c)’in dininin öğretilmesi amacıyla kurulmuş yerlerdir. Şekil ve içerik çok önemlidir. Şekille, içerik bütünlük sağlamalıdır. BES nefis bir yer, hayran kaldım. “

 

Kur’an-ı sıksak sıksak suyunu çıkartsak iki muazzam damla çıkar diyen Noyan sözlerine şöyle devam etti “ Bunlardan birincisi Tevhid’dir. Tevhid’i bir kere kavrayan insan her şeyi çözer ve onun bozulmaması için her şeyi yapar. Biçim ve içerik bir bütündür. Doktorlar insanı parça parça böler, ama insanı sadece kulak, kalp olarak bakmaz. İnsanı bütün olarak kabul eder. Mübarek Kur’an-ı Kerim’den çıkacak olan ikinci damla ise; Özgürlüktür. Allah (c.c)’ın Kur’an-ı Kerim’de koyduğu bütün ölçülerle, hükümlerle kullarını özgür kılmaya çalışır. İnsanın hakkıyla kulluk edebilmesinin başkaca yolu yoktur. Zihnin, aklın, etrafımızdaki çirkinliklerden kurtulması; nefisin kendisine yaptığı zulümden özgürleşmesi lazımdır. İnsan özgür olmalıdır ki, Allah (c.c)’in emirlerini yerine getirebilsin. Köle’nin dini mesuliyeti yoktur. Allah (c.c)’in köleye ihtiyacı yoktur. Biz Kur’an merkezli bir hayat yaşamalıyız ki mutlu olabilelim”dedi.

 

Noyan’dan Kur’an merkezli hayat çağrısı

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ