Mustafa Ulusoy Başakşehir Söyleşilerindeydi

13.11.2013

7 Kişi Okumuş

0 Yorum

Mustafa Ulusoy Başakşehir Söyleşilerindeydi

Mustafa Ulusoy Başakşehir Söyleşilerindeydi

Mustafa Ulusoy Başakşehir Söyleşilerindeydi

Mustafa Ulusoy Başakşehir Söyleşilerindeydi

Başakşehir Belediyesi’nin birbirinden faydalı ve farklı konularıyla beğeni ile takip edilen Başakşehir söyleşileri başladı. Psikiyatrist Yazar Mustafa Ulusoy’un konuk olduğu Başakşehir Söyleşilerinin ilkinde “Aynalar Koridorunda Aşk” konuşuldu.

Başakşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide Ulusoy; “Varoluşçu psikoterapi ekolünden gelen terapistler, anlamsızlık, ölüm, yalnızlık ve seçme özgürlüğünün insanın en temel varoluşsal sorunları olduğunu ifade ediyorlar. Ben ise, bunlara katılmakla birlikte, insanı en çok inciten, ruhunu daraltan temel acının insanın kendisini değersiz hissetmesi olduğu kanaatindeyim. Aşk da işte tam burada devreye giriyor. Kişiler kendilerini değerli hissetmek için zamanımızda en çok aşka sığınıyor ve aşkı bir kurtarıcı olarak görüyorlar.”dedi.

 

Aşka varoluşsal bir anlam yüklenip,  insan kendisini mutlak değerli hissetmesini aşka bağlarsa, her aşkın hayal kırıklığı ile biteceğini söyleyen Ulusoy; söyleşisinde “Aşk insanın kalbini doldurmaya yeter mi? Sonsuz sevilme, değerli görülme ihtiyacını duyan insanın kalbini kimler doldurur? Sorularına da farklı bir boyutta cevaplar aradı.

 

Sıkıntı hali aslında bir fırsattır

“Sıkıntı hali, keder hali bizi onkolojik olarak üst düzey bir konuma getirir. Bu sıkıntı hallerinde aslında mutlak varlığın tecellisine mazhar olmamızı sağlar” diyen Mustafa Ulusoy; “Yaşadığımız hayatta herkese ihtiyaç vardır. Mesela yatalak bir insan ne kadar kendini işe yaramaz hissetse de bakıp şükrettiği her şey onun varlık sebebidir” dedi.

Yoğun katılımın gerçekleştiği söyleşi soru cevap şeklinde devam etti. Program Ulusoy’un kitaplarını imzalamasıyla son buldu.

mustafa ulusoy,mustafa ulusoy randevu,mustafa ulusoy twitter,mustafa ulusoy kimdir,mustafa ulusoy zaman

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ