Mustafa Armağan’la ikinci Tarih Dersi

28.12.2013

0 Kişi Okumuş

0 Yorum

Mustafa Armağan’la ikinci Tarih Dersi

Mustafa Armağan'la ikinci Tarih Dersi

Mustafa Armağan’la ikinci Tarih Dersi

Mustafa Armağan’la ikinci Tarih Dersi

 

Osmanlı ve Türkiye’nin yakın tarihi üzerine yaptığı analizleriyle bilinen, Tarihçi- Yazar Mustafa Armağan “Ayda bir Tarih” ismiyle devam eden söyleşilerin ikincisinde Başakşehirlilerle buluştu. 

 

Başakşehir Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde gerçekleşen söyleşide, Armağan; slayt, kitap ve belgelerle İsmet İnönü ve Kurtuluş Savaşı’nda yanlış bilinen gerçekleri anlattı.

 

“Hayatında hiçbir savaşı kazanamamış olan İsmet İnönü tarih kitaplarımızda yere göğe sığdırılamazken,  girdiği bütün savaşları kazanmış olan Kâzım Karabekir gibi komutanlar nedense birkaç satırla geçiştirilir.” diyen Armağan,  İsmet İnönü’nün Kurtuluş Savaşı’ndaki yeri hakkında resmi tarihimizde zikredilmeyen, üstü örtülen bir tarih gizlidir.” dedi.

Tarihimiz yanlış bilinen gerçeklerle dolu

 

Kurtuluş Savaşı’nın insanlara anlatılandan farklı ve birçoğu yanlış bilinen gerçeklerle dolu olduğunu belirten Armağan: “İsmet İnönü Kurtuluş Savaşı’nın başında Kazım Karabekir Paşa’nın kendisine düşmana karşı savaşma teklifini reddediyor. Hatta Amerikan mandasından yana olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Fakat nasılsa Mustafa Kemal Samsun’a çıktıktan sonra savaşa katılıyor. Herhangi bir zaferi olmadığı halde, bugün biz onu galip olarak okuyoruz okul kitaplarında. O günün TBMM tutanaklarını okuduğunuzda, Meclistekilerin İnönü zaferini Fevzi Çakmak’ın kazandığından söz ettiklerini görüp şaşırırsınız. Nitekim İsmet Paşa da bir telgrafında ‘yüksek stratejisiyle savaşı kazandıran kişinin Fevzi Çakmak olduğunu açık seçik yazar. İsmet Paşa’nın askerî hataları o kadar göze batar olmuştur ki Eskişehir-Kütahya muharebelerini kaybettiği için Temmuz 1921’de Genelkurmay Başkanlığı elinden alınmış ve Garp Cephesi Komutanlığı kalmıştır üzerinde. Yenilgileriyle şöhret bulmuş ve Meclis’te aleyhine kalın bir cephe oluşmuştu. Muhalefetin yoğun tepkisi yüzünden ilk Başbakanlığı çok kısa sürdü. Şeyh Said isyanı üzerine Fethi Okyar’ın yerine yeniden Başbakanlık koltuğuna oturdu. Böylece cephelerde gösteremediği zafer kazanma becerisini entrikalarda gösterdi. Bu ‘zafersiz kahraman’ unvanı ölümüne kadar sürüp gidecekti.” dedi.

 

Armağan,  Kazım Karabekir Paşa’nın İstiklal Savaşı ve tarihteki önemini örneklerle anlatarak tarihin çeşitli gerekçelerle çarpıtıldığını, yanlış yazıldığını vurguladı. “Türkiye’de ilk anaokulunu, 1921 yılında Sarıkamış ve Erzincan’da, Erzurum’da Savaş döneminde anne-babası ölmüş çocukları koruma altına almak için Kazım Karabekir Paşa kurmuştur” diyen Armağan, Paşanın askeri hayatının yanı sıra sivil hayata da kattığı değerleri dile getirdi.

mustafa armağanlar

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ