Münir Arıkan’dan Aİlede Meşguliyet Terapisi

16.11.2013

0 Kişi Okumuş

0 Yorum

Münir Arıkan’dan Aİlede Meşguliyet Terapisi

Münir Arıkan'dan Aİlede Meşguliyet Terapisi

Münir Arıkan’dan Aİlede Meşguliyet Terapisi

Münir Arıkan’dan Aİlede Meşguliyet Terapisi

 

Başakşehir Belediyesi’nin birbirinden farklı ve faydalı konularıyla beğeni toplayan Başakşehir Söyleşileri’nde Düşünce Koçu Ahmet Münir Arıkan,  Ailede Meşguliyet Terapisi konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. 

Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye Başakşehirli hanımlar yoğun ilgi gösterdi.  

 

Söyleşinin başında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in bir işle meşgul olmayan insana selam dahi vermediğini hatırlatan Arıkan, ne şekilde olursa olsun herhangi bir şeyle meşgul olmayı tavsiye etti. Arıkan; “Hayırlı bir şeyle meşgul olmayanla, hayırsız şeyler için şeytan meşgul olur. Meşgul olduğumuz şeylerin yeri geldiğinde ibadetlerden daha fazla sevabı var. Bir hanımın eşine yemek hazırlaması, bir erkeğin evine alışveriş yapması, eşiyle konuşması, bütün bunlar birer meşguliyettir ve sevabı vardır” dedi.

“Aile En Büyük Kaledir”

 

Peygamberimiz’in vahiy geldiğinde koşarak eve gitmesini anlatan Münir Arıkan, “Ailenin en büyük kale olduğunu hal diliyle bizlere Peygamberimiz anlatmıştır. Eşinizle konuşun, bir sıkıntınız olduğunda eve gidin. Bunun dışında en önemli şeylerden biri şu ” Yavaşlayın!” Üzerine basarak söylüyorum. Hızla giderken yaptığımız hiçbir şeyden tat almadığımız gibi anlayamayız da. Beynimizdeki nöronların iletişimine duygu ve düşüncelerimiz karar verir. Hangi konuda yoğunlaşırsak o konuyla ilgili nöronlar gelişmiş yeni ağ bağlantısı kurarlar.” dedi.

Teravih neden uzun sürer, film niçin hemen biter?

 

Seyircilerden, bir bebeğe bakmakla bir yaşlıya hizmet etmenin arasındaki farkları düşünmelerini isteyen Arıkan “Yaz tatili niye çabuk geçer, maçlar niye kısa sürer, teravih niye uzun sürer, film niçin hemen biter”  gibi soruları “Önemli olan yaşadığın an değil hissettiğin andır” diye cevapladı.

 

Evinizi süsleyin, bilgisayar oyunları oynayın, âlimleri ziyaret edin, mutlaka bir ulemanın önünde diz çökün, nefes çalışması yapın, ailece şükürle güneşin doğuşunu ve batışını izleyin, çocuklarınıza masaj yapın, sırtını kaşıyın, evde kostümlü tiyatro yapın gibi tavsiyelerde bulunan Arıkan Peygamberimiz’in aile hayatını neşelendirmek için yaptıklarını örneklerle anlattı.

 

münir arıkan aile zekası

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ