Mevlana, Bahçeşehir’de yâd edildi

21.12.2013

5 Kişi Okumuş

0 Yorum

Mevlana, Bahçeşehir’de yâd edildi

Mevlana, Bahçeşehir’de yâd edildi

Mevlana, Bahçeşehir’de yâd edildi

Mevlana, Bahçeşehir’de yâd edildi

 

Mevlana Celaleddin Rumi vuslatının 740. yılında, Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği bir etkinlikte, sevgiyle ve hasretle yâd edildi. Hz. Mevlana’nın beyitlerinin Kenan Işık tarafından dile getirildiği gecede, Ferahfeza Mevlevi

Ayin-i Şerifi ilgiyle izlendi.

 

Mevlana Celaleddin Rumi’nin Düğün Gecesi (Rabbi’ne, sevgiliye kavuşma) olarak adlandırdığı Şeb-i Arus’un yıldönümünde düzenlenen anma programı Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ı temsilen Başkan Yardımcıları Haluk Dikbaş, Nurettin Ertemel’in katıldığı anma programına, Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir, klise, patrikhane temsilcileri ve çok sayıda Başakşehirli katıldı.

 

Gecenin açılış konuşmasını yapan Sanat Yönetmeni Ufuk İşbaşar Hz. Mevlana’nın Allah (c.c) aşkını, beyitler ve Mesnevi’den alıntılarla anlattı “Hz. Mevlana bir rubaisinde şöyle der; Senin canında bir can vardır. Sen o can’ı ara. Senin teninin dağında çok kıymetli cevher bulunmaktadır, o cevherin madenini ara. Bizim canımızda ki can, ondan ayrılıp gelen ruhtur. O’nu aramak Allah (c.c)’ı idrak etmek, Allah (c.c) sevmektir. Kul her şeyde, her hadisede Allah (c.c)’ın kudretini, sanatını bularak, ona hayran olmalıdır. Bundan dolayı dervişler sema ederler. Allah (c.c) olan hayranlıkları, devretmelerine sebeptir.”dedi.

 

Hoşgörüsüyle tüm dünyayı etkilemiş olan Hz. Mevlana’nın eserleri ve sözlerine atfedilmiş olan dizeleri sunucu Kenan Işık seslendirdi. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım, Etme, Ey Aşk, Mevlana Yurdundayım, Ben Aşka Aşığım, Neyi Arıyorsan O’sun gibi şiirler sunucu Işık’ın buğulu sesiyle vücut buldu.

Ferahfeza Mevlevi Ayin-i Şerifi ilgiyle izlendi

 

Gecede, Mevlevi Dedesi Nail Kosova’nın önderliğinde gerçekleştirilen Ferahfeza Mevlevi Ayin-i Şerifi ilgiyle izlendi. Mevlevi Ayini dualarla son buldu.

 

Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş gecenin sonunda yaptığı konuşmada “Diliyle hiç kötü söz söylemedi. Elleriyle taş atmadı. Kalbinde ve aklında kin ve nefret biriktirmedi. Ömrünü ilahi aşkın yıkamış olduğu büyük insan Hz. Mevlana’nın vuslatının 740. Yıl dönümünde ayini gerçekleştiren sayın üstad Nail Kosova’ya ve Mevlevilere Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve siz Başakşehirliler adına teşekkür ediyorum. İnşallah hepimizin ölümü Şeb-i Arus olur” dedi.

 

Başkan Yardımcısı Dikbaş, Mevlevi Dedesi Nail Kosova ve Sunucu Kenan Işık’a gecenin anısına çiçek takdim etti.

Peder Zaven İshak Bıçakçı’dan kardeşlik mesajları

 

Anma törenine katılan Peder Zaven İshak Bıçakçı, Hz Mevlana’nın kendisi için ne ifade ettiğini anlattı, kardeşlik mesajları verdi “Hz. Mevlana’nın vermiş olduğu mesajlar ölümünün üzerinden asırlar geçmesine rağmen hala güncelliğini koruyorsa Mevlana evrenseldir ve insan ruhuna hitap eder. Eğer biz sevmesini becerebilirsek, burada kardeş olduğumuzu hissedebilirsek dünyayı daha güzel bir hale getirebiliriz. Biz insanlar sadece bu dünyada yaşamaya çağrılmadık. Aynı zamanda birbirimizi sevmeye, korumaya da çağrıldık. Ama bugünkü tabloya baktığımız zaman, bu ilahi mesajı unutup, kavgayı sever hale geldik. Gelin biz sevelim Yaradan’dan ötürü. Bu dünyadan giderken ellerimiz boş döneceğiz. Gönüller kırarak cennette yer etmemiz mümkün değil. Oraya kirli olan hiç bir şey giremeyecek. Ancak yürekleri sevgi dolu olanlar girebilecek. İncil’de gördüğü kardeşini sevmeyen, görmediği Allah’ını sevemez diyor. Tanrıya giden yol Mevlana’nın belirttiği gibi insanın yüreğinden geçiyor” dedi. 

 

Bizim inşa ettiğimiz mabetler bizim eserimizdir, ama insan Allah’ın canlı mabedidir diyen Peder Zaven İshak Bıçakçı sözlerini şöyle tamamladı: “Allah’ın verdiği nefesle insan can oluyor. Allah’ın mabedine yani insana saygı gösterirsek zaten ibadet etmiş oluruz”

 

 

 

mevlana şiirleri,mevlana museum,mevlana,mevlana kimdir,mevlana sözleri

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ