Mehmet Akif Ersoy vefatının 77.Yılında Anıldı

06.01.2014

1 Kişi Okumuş

0 Yorum

Mehmet Akif Ersoy vefatının 77.Yılında Anıldı

Mehmet Akif Ersoy vefatının 77.Yılında Anıldı

Mehmet Akif Ersoy vefatının 77.Yılında Anıldı

Mehmet Akif Ersoy vefatının 77.Yılında Anıldı

İstiklal Marşımız’ı yazan Milli  Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, vefatının 77. Yıldönümünde Başakşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği özel bir etkinlikle anıldı.  Gecede Safahat’tan Şarkılar ve Mehmet Akif Ersoy Şiirleri seslendirildi. 

 

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğe kadın,erkek ve çocuklarla bir çok Başakşehirli ve Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş katıldı. Selahaddin Kocaaslan’ın sunduğu etkinlikte Şair- Yazar Yavuz Bülent Bakiler Akif’in hürriyet aşkını, medeniyet algısını ve anlayışını anlattı. 

 

İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif’in Türkiye’de yeteri kadar bilinmediğini tanınmadığını ve bunun da insanlarımızın Mehmet Akif’i okumamalarından kaynaklandığını belirten Bakiler, Mehmet Akif’in okunmadan asla anlaşılmayacağını söyledi. 

 

Akif Hakkında Yanlış Bilinenler

 

1986 yılında Mehmet Akif’in vefatının 50. yıldönümünde Kültür Bakanlığı’nda Mehmet Akif’i Ersoy’u anma amacıyla faaliyetlere başladıklarında, basında bir takım karanlık ruhlu kalemlerin, Türkiye’deki bazı kişiler ve kurumların Türkiye’yi ortaçağ karanlığına çekmek için Mehmet Akif günleri hazırlıyorlar dediklerini aktaran Bakiler, “Mehmet Akif Ersoy Türkiye’yi çağdaş medeniyet seviyesine yükseltmeye çalışan en büyük ediplerimizden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

 

Akif hakkındaki kaçtığı söylentileri acı verici

 

Mehmet Akif Ersoy’un başındaki fesi çıkarmamak için kaçıp Mısır’a gittiği düşüncesinin bilgisizlik ve ilgisizlikten kaynaklandığını ifade eden Yavuz Bülent Bakiler, Mehmet Akif Ersoy gibi yüce bir şahsiyetin bir fes için Mısır’a kaçtığını söyleyenlerin büyük bir hezeyan içinde olduklarını belirtti.

 

Ersoy’un o günkü hükümet tarafından takip ettirildiğini ve kendisinin bir suçlu gibi aranmasından rahatsızlık duyduğu için Mısır’a gittiğini aktaran Bakiler, Mehmet Akif’in bu tip söylentilere maruz kalmasının çok acı verici olduğunu belirtti.

 

Merhum Mehmet Akif’in 27 Aralık 1936 yılında vefat ettiğini ve merhumun cenazesini Mısır’dan çıplak bir tabuta koyarak Türkiye’ye getirip Beyazıt Camii’ndeki bir musalla taşının üstüne koyduklarını anlatan Bakiler, “Mehmet Akif çok sevdiği İstanbul’dan, aşkla bağlandığı öz vatanından uzakta uzun yıllar geçirdi. 1936’da İstanbul’u nihayet dönebildi” diye konuştu. Bağımsızlığımızın sembolü olan milli marşımızı yazan Akif’in ülke gençleri tarafından iyi tanınması gerektiğinin altını çizen Bakiler, her vatandaşın İstiklal Marşı’nı ve onun içerdiği muhtevayı çok iyi kavraması gerektiğini belirtti.

 

Programda söz alan Haluk Dikbaş; Mehmet Akif’in rahmetli olduğunda ölümünü bile haber vermediklerini belirterek; “Cenazeyi duyan bir iki kişi ile cemaat toplandı. Dirisinden rahatsızlık duyanlar, ölüsünden de, omuzlarda taşınmasından da rahatsız oldular. O rahatsızlık duyanlar şimdi burada yoklar, unutuldular ama Mehmet Akif burada. Mehmet Akif’i unutturmayan Yavuz Bülent Bakiler Hocamız’a ve unutmayan Başakşehirliler’e Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal adına teşekkür ediyorum” dedi. 

 

Ahmet Kaya’dan Mehmet Akif Bestesi

 

Bakiler’in konuşmasının ardından Serdar Tuncer Mehmet Akif Ersoy’un “Zulmü Alkışlayamam”, “Çanakkale” gibi herkes tarafından bilinen şiirlerini seslendirdi. Programda Safahat’tan Şarkılar seslendiren Ertuğrul Erkişi’nin okuduğu, Ahmet Kaya’nın Mehmet Akif’in Cenk Marşı şiirine bestelediği “Uğurla Ola” eseri büyük alkış aldı.  

 

Program sonunda Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş sanatçılara çiçek takdim etti.

 

mehmet akif ersoy vefatının,mehmet akif ersoy'un vefatı,mehmet akif ersoy vefatı

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ