Mega Hafıza ile Çocukların Dahi Yetiştirilmesi Artık Mümkün

02.02.2013

64 Kişi Okumuş

0 Yorum

Mega Hafıza ile Çocukların Dahi Yetiştirilmesi Artık Mümkün

 

Türkiye Mega Hafıza ve Melik Duyar'ın kıymetini kesinlikle daha iyi anlayacaktır.

Türkiye, Mega Hafıza ve Melik Duyar’ın kıymetini kesinlikle daha iyi anlayacaktır.

Hafıza ve Öğrenme Hızını Arttırmak Artık Mümkün

İnsan beyninin muhteşem bir kapasiteye sahip olduğuna hep inandım. Bilimsel deneyler ve tecrübeler arttıkça beynin ne kadarda muhteşem bir organ olduğu ortaya çıktı. Vücut ağırlığımızın ortalama %2 si kadar olan beyin neredeyse vücudun enerjisinin %25’ine yakınını harcaması ise inanılmaz bir olay. Yaratıcımız herkese aynı sayıda beyin hücresi verirken insan beynini kullandıkça beyin gelişir.

Beynimizi yeterince iyi ve verimli kullanıyor muyuz? Bunun önemli bir yolu olan Algoritmik düşünceden haberimiz var mı?

Türkiye’de bu konuya en ciddi eğilen isim şüphesizki her zaman yakından tanımak istediğim ve tanışma onuruna sahip olmak istediğim bir isim olan Sayın Melik DUYAR’dır. Onu Ankara’da tanıma ve eğitimi hakkında detaylı bilgiye sahip olma imkanını Allah bana nasip ettiği için Yüce Yaratan’a hamdolsun.

İstese sistemini ABD veya Kanada gibi ülkelerde kolayca kuracak olan ve bu ülkelerden bu sistemi daha kolay yayabilecekken Sayın Melik Duyar Türkiye’de kalıp bu ülke için sonuna kadar çabalamış bir kişilik.

Onu zaten tanıyan tanıyor Melik bey geçmişte fotoğrafik hafıza dalında dünya şampiyonudur. O aynı zamanda Dünya Hafıza Olimpiyatları’nın da Başkanıdır.

Melik Bey, algoritmik (tedrici) düşünmeyi sayılarla geliştiren çocukların gelecek hayatlarında inanılmaz bir katkı sağlayan Mega Hafıza kapsamında Mega Aritmetik kursuna katıldım ve hem sisteme hem de metoda hayran kaldım.

Bakın çocuklar bu sistemle ne öğreniyorlar?

1-     Neyi, ne zaman, hangi süreçle ve hangi sıralamayla yapacağını (ki bu hayatlarının her aşamasında kullanacakları algoritmayı)

2-     Çok hızlı düşünmeyi ve doğru karar almayı

3-     Algıda seçiciliği ve hızı

4-     Konsantrasyon becerisini

5-     Sorunları çözme sonucunda ki ÖZGÜVENİ.

Bizler ilk okuldan üniversiteye kadar Matematik gördük. Yıllarca aldığımız eğitim sonrasında bırakın karekök, cebir, fonksiyonları, 4 işlemi dahi hayatımızın içinde para olmasa kullanabilecek durumda değiliz.

Okul, yıllardır uyguladığı eğitim sistemi ve müfredatıyla bizleri İngilizce öğrenmekten, Coğrafya, Fizik, kimya gibi Allahın mucisesi bunca bilim dalından nefret ettirdi. Son birkaç yıldır akıllı tahta ve teknolojik gelişim her nekadar eğitim sistemimize girse de bunları aktif ve beceriyle kullanabilecek doğru dürüst öğretmende genel oran içinde çok düşük.

Bu sistem matematik öğretmiyor hızlı düşünmeyi, aklı kullanmayı, çözüm becerisini ve özgüven öğretiyor.

Sayın Melik Duyar’ın öğretim teknikleri gerçekten çok güzel. Ard arda bir sürü sayıyı bir saniyenin altında bir hızla toplayan ve çıkaran küçücük çocuklar sizi hayrete düşürmekte. Sizin hayretiniz o çocukların özgüvenini arttırmakta ve yetişkin özgüvenli bireyler olmasına katkı sağlamakta.

Gittikçe daha da büyüyecek bir faaliyet alanı kişisel hafıza gelişimi. Sistemin eksikliği olarak destek animasyon filmleri ve daha pedagojik eğitsel doküman (malzeme) geçişli renk destekli sorobanlar olarak gördümse de, Melik Bey zaten bu eksikliklerin farkında ve tedrici olarak halletmekte olduğunu duyduğumda gerçekten çok sevindim.

Melik Bey’e hepimiz çok şey borçluyuz zira bu ülkeye düşünmeyi akletmeyi ve yüzlerce yıl önce sıfırı bulan büyük alimimiz olan ve bilgisayar programcılığının temelini oluşturan EL HAREZMİ ve onun ürünü ALGORİTMA’yı (Neyi ne zaman hangi sıra ve süreçle yapacağını bilmeyi) yeniden yaygınlaştıran MEGA HAFIZA’yı getirdiği için. 5-11 yaş arası çocuklar için MEGA ARİTMETİK çocuklarınız için kesinlikle olmazsa olmaz bir etkinliktir.

Şayet çocuğunuzun dahi olmasını, hafızasını iyi kullanmasını, ilerde okul başarısının daha çok artmasını, mesleğinde ilerlemesini sağlayacak algoritmik düşünmeyi öğrenmesini istiyorsanız çocuğunuzu MEGA HAFIZA’nın temsilciliklerine emanet edebilirsiniz. Birkaç ay sonra çocuğunuzdaki düşünsel gelişimi kendi gözlerinizle görüp şahit olacaksınız. Buna benzeyen eğitim Japonya’da ilköğretim çocuklarına verilmeye çoktandır başlandı. Umarım birgün bu ülke Melik Duyar’ın değerini daha iyi anlar. Umarım Türkiye’de Eğitim sistemi Melik Bey’in engin vizyonundan yararlanmayı bilir.

Melik Duyar Bey’e çok ama çok teşekkür ediyorum, zira isteseydi  bu sistemi Anglo Sakson (Britanya, ABD, Kanada, Avustralya vb) bir ülkede çok daha iyi şartlarda yayardı ve o ülkelerin devleti ve eğitim sistemi tarafından sonuna kadar önüne imkan serilirdi sonuçta daha ünlü, daha zengin ve daha fazla takdir edilirdi. Melik Bey’le tanıştığımda ne kadar samimi ve mütevazi bir insan olduğuna şahit oldum ve onu tanıma şerefine sahip olduğum için çok sevindim. Zira zaten bilgelik kibirli insanda barınmaz. Kibir cahillerin, zalimlerin ve aptalların özelliğidir.

Melik Bey’e ve onun kurumlaştırdığı yapı içerisinde bulunan herkese başarılar diliyorum. Allah onlardan razı olsun ve yollarını her daim açık etsin.

Hala tereddütleriniz varsa lütfen aşağıdaki görselleri izleyin.

http://www.youtube.com/watch?v=81mehCCBGF4

http://www.youtube.com/watch?v=XylJSIx9e1s

Çocuklarınızı sadece okuldan aldığı eğitimle değil MEGA HAFIZA ile geleceğe hazırlamanızın avantajını lütfen gözünüzün önüne getirin.

Bunun için Başakşehir‘de bulunan ve sistemin temsilciliğini alan bu konuda etkinlik düzenleme yetkisi bulunan Aydoğdu İlköğretim ve Okul Öncesi çocuk Kampusu Genel Müdürü Rabia Aydoğdu Aksu ile kontak kurmanızı tavsiye ederim.

Not: Mega Hafıza ve Mega Aritmetik’le ilgili yazdığım bu yazıyı Melik Duyar’ın izniyle yayınlıyorum…

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız: