Kekeç’ten Ulusalcılık ve Derin Devlet Analizi

21.11.2013

1 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kekeç’ten Ulusalcılık ve Derin Devlet Analizi

Kekeç’ten Ulusalcılık ve Derin Devlet Analizi

Kekeç’ten Ulusalcılık ve Derin Devlet Analizi

Kekeç’ten Ulusalcılık ve Derin Devlet Analizi

 

Başakşehir Söyleşileri’nin konuğu olan Star Gazetesi Yazarı Ahmet Kekeç, “Ulusalcılık ve Derin Devlet “konulu söyleşisiyle Başakşehirlilerle buluştu. 

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve moderatörlüğünü Yusuf Özkan Özburun’un yaptığı söyleşiye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir ve Başakşehirliler katıldı.

 

Söyleşiye Ulusalcılık kavramının tarihi ile başlayan Ahmet Kekeç; “Fransız Devrimi’nin ardından, ortaya ulus devletler çıkmaya başladı. Osmanlı’nın yıkıldığı 19. yy. sadece Osmanlı’nın değil birçok imparatorluğun yıkıldığı ve Osmanlı’dan kopan ulusların da bir bir bağımsızlığını ilan ettiği süreçti. Bu cereyanların bizdeki yansıması İttihatçılar eliyle yaşatıldı. Bulgar, Yunan gerçeği varsa Türk gerçeği de var deniyordu. İlk kez Osmanlı bırakılıp Türk tanımı kullanıldı. Milliyetçilik ve Batıcılık iç içe geçmiş bir ideolojiydi. Osmanlı yıkıldıktan sonra 1923’te başlayan hareket milliyetçi anlayışla beslendi.”dedi.

 

Cumhuriyet kurulduktan sonra bu rejimi ayakta tutacak bir orta sınıfın gerekliliğinden söz eden Kekeç: “ Orta sınıfın oluşması yüzyıllar alacak bir çalışmadır. Devletin ortaya çıkardığı rejimin dayandırıldığı bu sermaye grubu rejime sahip çıkacak ve çevredekileri merkeze yaklaştırmayacaktı. Toplum yukarıdan aşağı dizayn edildiği için yönetimin adını cumhuriyet koydular ve biz de kabul ettik. Yönetim ilk dönemde bürokrat ve askerlere dayandırıldı. Bu sınıf hâkimiyetini tehdit edecek her anlayışa karşı gardını almıştır. Öğretmenlik ve askerlik mesleğinin cumhuriyetin ilk yıllarından beri kutsanmasının sebebi de budur. “ dedi.

Bugünkü hükümet gelmiş geçmiş en güçlü iktidardır.

 

Derin Devletle ilgili tespitlerde bulunan Yazar Kekeç: “Derin devlet yeni bir tanım olmasıyla birlikte devletin bekası için illegal faaliyetleri hoş gören bir anlayış. Bu anlayış İttihat ve Terakki’den beri kök saldı. Bugün bazı yapılarla birlikte yaşıyor.  Derin devlet deyince akla gelen ordu, istihbarat örgütleri ve polis teşkilatlarıdır. Siyasi kurumlar ilk kez son on-on beş yıldır egemen olmaya başladı. Siyasi partiler olmasına rağmen Türkiye’yi yönetenler hep askerler ve bürokratlar oldu. Güçlü bir siyasi iktidar olan bugünkü hükümet gelmiş geçmiş en güçlü iktidardır. Bunun sebebi  e-muhtıra karşısında takındığı güçlü duruştur.” diye konuştu.

 

Kekeç’ten Ulusalcılık ve Derin Devlet Analizi

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ