Hatay’da ajan evlerinde ‘Bakan’ kızı çıktı

06.07.2013

0 Kişi Okumuş

0 Yorum

Hatay’da ajan evlerinde ‘Bakan’ kızı çıktı

Hatay'da ajan evlerinde 'Bakan' kızı çıktı

Hatay’da ajan evlerinde ‘Bakan’ kızı çıktı

Hatay’da ajan evlerinde ‘Bakan’ kızı çıktı

05.07.2013 11:09
Hatay’da eylemcilere para dağıtarak provokasyon yapıldığı ihbarı üzerine ‘casus evlerine’ ikiz baskın düzenlendi. Eski Bakan Zekeriya Temizel’in kızı Selin Temizel’in de aralarında bulunduğu Alman Arche Nova ve İngiliz MapAction üyesi 8 kişi gözaltına alındı. 6 yabancı ajanlık suçlamasıyla sınır dışı edildi.

Hatay‘da Gezi Parkı eylemlerini provoke ettiği iddia edilen Alman yardım kuruluşu Arche Nova üyelerinin kaldığı eve operasyon düzenlendi. Maliye eski Bakanı Zekeriya Temizel‘in kızı Selin Temizel’in aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. 

NUSAYRİ FİŞLEMELERİ   Operasyon e-posta ihbarıyla başladı. İhbarda, bazı yabancıların kiraladıkları evde eylem organize ettiği ve göstericilere para dağıttığı ifade edildi. Selin Temizel ile Alman Natia S, İrlandalı Simon B, Arap uyruklu Usame H. ve Sinan G, casusluk suçlamasıyla gözaltına alındı. Savcılık ifadelerinin ardından yabancı uyruklu üç kişi sınır dışı edildi. Evde bulunan 50 bin dolar, 70 bin euro ve 50 bin liraya el kondu. Ele geçirilen dokümanlarda Hatay’da yaşayan Nusayrilere ilişkin bilgiler olduğu belirtildi.  İKİNCİ DALGA İNGİLİZ MAP ACTION’A Hatay’da aynı gerekçelerle ikinci casusluk operasyonu İngiliz yardım kuruluşu MapAction üyelerine yönelik gerçekleştirildi. İngiliz James A., Bruce S. ve İspanyol George G. gözaltına alındı. 3 yabancı sınır dışı edildi.‘Kızım vatanına bağlı biri’ Almanya’da tıp doktoru olan kızı Selin’in insani yardım için Hatay’a geldiğini ifade eden Zekeriya Temizel, konuyla ilgili şunları söyledi:”Kızım vatanına milletine bağlı biri. Bir işyerinden bilgisayar satın almışlar. Firma ödemeye rağmen bilgisayarı teslim etmemiş. Tartışma olmuş. Konu polise yansımış. Bunun dışında kim gözaltına alınmış, neyle suçlanmış bilgi sahibi değilim. Benim kızım ülkesi aleyhine hiçbir oluşumda yer almaz.”İzinsiz faaliyet ‘kışkırtma’ Arche Nova üyelerinin Dışişleri Bakanlığı, AFAD veya Hatay Valiliği‘nden izin almadığı belirlendi. Şehirdeki Gezi eylemlerine Türk bayrakları ile katıldıkları belirtilen şüpheliler, Esed yanlısı Nusayriler’i Suriyeli sığınmacılara karşı kışkırtmakla suçlandı.Kürt bölgesi için Barzani’yle görüşmeArche Nova, 1992’den beri uluslararası düzeyde faaliyet gösteren bir yardım kuruluşu. Etiyopya, Burkina Faso, Kenya, Kongo, Uganda, Haiti, Myanmar ve Japonya’da faaliyet gösteren kuruluş, Suriye’nin Kürt bölgesinde temsilcilik kurmak için Mesud Barzani ile görüşüp yardım istedi.

hatay ajanslar,hatay ajans

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız: