Hangi milletvekili ne kadar ceza aldı?

06.08.2013

0 Kişi Okumuş

0 Yorum

Hangi milletvekili ne kadar ceza aldı?

Hangi milletvekili ne kadar ceza aldı?

Hangi milletvekili ne kadar ceza aldı?

Hangi milletvekili ne kadar ceza aldı?

05.08.2013 14:33 49,566 kez okunmuş

66’sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası’nda sanıklara ceza yağdı. Ceza alanlar arasında milletvekilleri de var. İşte ceza alan o vekiller.

Ergenekon Davası’nda CHP milletvekillerinden Sinan Aygün, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’a hapis cezası veildi. İşte vekillere verilen cezalar:

Sinan Aygün: 13 yıl, 6 ayMustafa Balbay: 34 yıl8 ay hapis cezasıMehmet Haberal: 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Mehmet Haberal tahliye edildi. 

BALBAY’A 34 YIL 8 AY

Mahkemeden gelen bilgilere göre, gazeteci yazar Mustafa Balbay’a 34 yıl 8 ay ağırlaştırılmış hapis cezası verildi. Bu kararı duyan eşi Gülşah Balbay gözyaşları içinde mahkeme salonunu terk etti.

KARARDAN ÖNCE; “SICAK BİR SONBAHAR GELİYOR” DEMİŞTİ

Karar öncesi salona gelen CHP Milletvekili Mustafa Balbay ise katılımcılara dönerek, “Biz kendimizi halkın adaletine teslim ediyoruz. Sıcak bir sonbahar geliyor, herkes hazırlansın. Bizi halktan koparmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar” demişti.

Balbay’ın sözlerinin ardından “Her yer Silivri, her yer taarruz” sloganları atılmış, duruşmaya katılan Balbay’ın eşi Gülşah Balbay ise, “Yanındayız Balbay. Karar ne çıkarsa çıksın yanındayız” diye bağırmıştı.

HABERAL MECLİS AÇILIR AÇILMAZ YEMİN EDECEK

Zeynep Gürcanlı’nın haberi

Ergenekon davasında Mahkeme’nin 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığı CHP Zonguldak Milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski rektörü Prof Dr Mehmet Haberal, TBMM açılır açılmaz Genel Kurul’da yemin ederek, milletvekilliği görevine başlayacak.

 

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, şu anda TBMM’nin tatilde olması nedeniyle Haberal’ın yemin edemediğini, Meclis açılır açılmaz Genel Kurul’da yemin edeceğini söyledi. Hamzaçebi, “Haberal yemin eder etmez de, milletvekili görevlerini yapmaya başlayacak. Yani komisyonlara üye olabilecek, önerge verebilecek, Meclis’teki çeşitli görevler için aday olup, seçilebilecek. Kısacası milletvekili görevlerinin tümünü yapabilecek” dedi.

Haberal’ın ve haklarında terör örgütü üyeliğinden dava ya da hüküm olan diğer milletvekillerinin, Anayasa’nın 83. maddesi uyarınca, dokunulmazlıklarını kullanamayacaklarını söyleyen Hamzaçebi, ancak serbest olan, tutuksuz yargılanan vekillerin, görevlerini yapmaları önünde engel bulunmadığını söyledi.

 

CHP, MECLİS’İ TOPLANTIYA ÇAĞIRABİLİR

 

Haberal’ın, TBMM’nin açılacağı tarihten önce yemin etmesini sağlayabilecek bir yol daha var; o da 110 milletvekilinin TBMM’yi olağanüstü toplantıya davet etmesi. CHP’nin 134 vekili var; Yani CHP isterse, tek başına Meclis’in toplanmasını sağlayıp, Haberal’ın TBMM resmen açılmadan önce yemin etmesini de sağlayabilir.

 

AYGÜN’ÜN DURUMU NE OLACAK?

 

Halen aynı davadan tutuksuz yargılanan CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün’e de mahkeme bugün 13 yıl 6 ay ceza verdi. Mahkeme Aygün hakkında yakalama kararı da çıkarmadı. Bu nedenle, daha önce milletvekili yemini etmiş olan Aygün, vekillik görevlerini aldığı cezaya rağmen devam ettirecek. Aygün ve Haberal’in akıbetlerinde Yargıtay’da verilecek karar etkili olacak. Eğer yargıtay, alt mahkemenin her iki isme de verdiği hapis cezasını onarsa, ikisi de, milletvekili olup olmamalarına bakılmaksınız, cezaevine konulacaklar.

 

BALBAY DA YARGITAY’I BEKLEYECEK

 

CHP’nin Ergenekon’dan yargılanan bir başka ismi, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay hakkında ise mahkeme tutukluluğunun devamı yönünde karar verdi.

 

Balbay da, Yargıtay kararını bekleyecek. Yargıtay’ın kararı onaması halinde karar Meclis’e bildirilecek. Ardından Genel Kurul’da kararın okunarak bilgiye sunulmasıyla milletvekillikleri düşecek. Milletvekilliğinin düşmesi, Anayasa’nın 84. maddesi ile düzenleniyor. Bu maddede, milletvekilliğinin, kesin hüküm giyme ve kısıtlanma halinde, kesin mahkeme kararının Genel Kurul’a bildirilmesiyle düşeceği hükme bağlanıyor.

hangi il ne kadar milletvekili,hangi ne kadar milletvekili çıkaracak,hangi il ne kadar milletvekili çıkardı,hangi il ne kadar milletvekili çıkaracak,hangi partinin ne kadar milletvekili var

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız: