“Gizli belge” davasında önemli karar

06.07.2013

0 Kişi Okumuş

0 Yorum

“Gizli belge” davasında önemli karar

“Gizli belge” davasında önemli karar

“Gizli belge” davasında önemli karar

05.07.2013 23:22
İzmir’deki 49’u muvazzaf asker, 72’si tutuklu 357 sanığın yargılandığı “Gizli bilgi ve belge bulundurma” davasında, tutuklu sanıkların tahliye talebi reddedildi.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya, tutuklu ve tutuksuz sanıkların bazıları ve avukatları katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet savcıları Mehmet Sedat Erbaş ve Hüseyin Alabay’ın, tüm sanıklar yönünden yeni suç unsurlarının tespit edildiğini bildirerek, “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” ve “Yasaklanan bilgileri açıklama” suçundan 8 ile 30 yıl arasında hapis cezası istemiyle de yargılanmalarını talep etmesinin ardından, sanık avukatları söz alarak savunma yaptı.

Savcının taleplerine itiraz eden avukatlar, ek ceza istemine karşı savunma yaptı ve tutukluğu devam eden 72 sanıkla ilgili tahliye talebini tekrarladı.

Cumhuriyet savcıları ve avukatların taleplerini değerlendiren mahkeme heyeti, tüm tahliye taleplerini reddetti. Heyet, savcıların yeni istemini de gelecek celsede değerlendirmeyi karararlaştırarak, duruşmayı 29 Temmuz’a erteledi.

-Dava-

TMK 10. maddesiyle görevli savcı Zafer Kılınç’ın “askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma” suçlamasıyla 49’u muvazzaf asker, 72’si tutuklu 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 2 ile müebbet hapis arasında değişen cezalar isteniyor.

İddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından fişlendiği iddia edilmişti.

Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek” suçlarından müebbet ve dokuzar yıl hapis cezası, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek” suçlamasıyla 2 ila 6 yıl arası hapis cezası talep edilmişti.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesinde nisan ayında görülmeye başlanan davada tutuklu 7 kişi tahliye edilmişti.

gizli belgeleriyle 28 şubat,gizli belgeler amerika,gizli belge kalmayacak,gizli belge,gizli belge wordpress

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız: