Eşi Mevlüde Uçar, Timurtaş Uçar Hoca’yı anlattı

07.02.2014

26 Kişi Okumuş

0 Yorum

Eşi Mevlüde Uçar, Timurtaş Uçar Hoca’yı anlattı

Eşi Mevlüde Uçar, Timurtaş Uçar Hoca'yı anlattı

Eşi Mevlüde Uçar, Timurtaş Uçar Hoca’yı anlattı

Eşi Mevlüde Uçar, Timurtaş Uçar Hoca’yı anlattı

Vaazları ve elden ele dolaşan kasetleriyle bir döneme damgasını vuran Timurtaş Uçar Hoca’nın eşi Mevlüde Uçar, Başakşehir‘de düzenlenen söyleşide 12 Eylül döneminde yaşadıklarını ve sıkıntılarla  geçen yılları anlattı. 

 

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Sevgi İlhan ve Başakşehirliler katıldı.

 

Moderatörlüğünü Gazeteci Yazar Demet Tezcan’ın yaptığı söyleşide, Timurtaş Hoca’nın hayatı boyunca her gittiği yerde vaazları nedeniyle yaşadığı sıkıntıları anlatan Mevlüde Uçar, özellikle 12 Eylül darbesinden sonra yaşadıklarını anlatırken izleyiciler de gözyaşlarını tutamadı.

 

Vefatına kadar 55 ayrı davadan yargılanan ve hepsinden beraat eden Timurtaş Uçar, 12 Eylül darbesini yapanların da hedefindeydi. Vaazları nedeniyle darbenin hemen ardından gözaltına alınan ve kendisinden aylarca haber alınamayan Uçar’ın eşi Mevlüde Uçar: “Bir sabah ezanının hemen ardından kapımızı kırarak gelip aldılar, aylar sonra kapımızın önüne bıraktıklarında çocuklarım bile kendisini tanımadı. Seslenmese ben bile tanıyamayacaktım” şeklinde konuştu.

Gözyaşlarıyla anlattı

 

O günleri anlatırken gözyaşlarına hâkim olamayan Mevlüde Uçar, zil çalındıktan sonra kapıyı açmaya fırsat vermeden kapılarının kırıldığını kaydetti. Evde bulunan yüzlerce kitabın delil sayılarak çuvallara konulduğunu aktaran Uçar, sedirlerin, kanepelerin bile kırıldığını ifade etti. Polislerin eşini Gayrettepe’de bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne götürdüklerini söylediğini ancak kendisinden aylarca haber alamadıklarını anlatan Mevlüde Uçar: “O günden sonra kapımızın önünde sivil polisler beklediği için kimse evimize gelemedi. Çocuklarıma aylarca çorba ve çaydan başka bir şey yediremedim” dedi.

 

Selimiye Kışlası’nda gördüğü işkence sırasında vücuduna elektrik verilen ve bu nedenle sağ elinin iki, sol elinin iki ve ayaklarının birer parmağını kalan hayatında kullanamadığını belirten Timurtaş Hoca’nın 31 yıllık eşi Mevlüde Uçar: “Koşar adımlarla geldi koşar adımlarla gitti dünyadan” dedi.

 

Söyleşi sonunda söz alan Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dİkbaş “100 yıldan beri inancımızla insanımız arasında bir duvar örülmeye çalışılıyor. Timurtaş Uçar Hoca bu duvarı hem göstermek hem de yıkmak için uğraştı. Kendisini rahmetle anıyoruz. ” dedi.

 

Başkan Yardımcısı Dikbaş tarafından sahneye davet edilen Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Sevgi İlhan  Mevlüde Uçar’a ve Demet Tezcan’a çiçek takdim eti. 

eşitlik nedir,eşitlik ve demokrasi partisi,eşitsizlikler konu anlatımı,eşi sözlük,eşittir

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ