Ebubekir Sifil ile İkinci Hadis Dersi

24.11.2013

7 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ebubekir Sifil ile İkinci Hadis Dersi

Ebubekir Sifil ile İkinci Hadis Dersi

Ebubekir Sifil ile İkinci Hadis Dersi

Ebubekir Sifil ile İkinci Hadis Dersi

 

Hadis alanında uzun yıllardan beri yaptığı akademik çalışmalarla tanınan Dr. Ebubekir Sifil Başakşehir Söyleşileri kapsamında ayda iki kez düzenlenecek olan Hadis derslerinin ikincisi ile Başakşehirlilerle buluştu. 

 

Başakşehir Kültür Etkinlikleri yazarlık, tarih, tasavvuf ve hadis eğitimleri ile devam ediyor. Yazar A. Ali Ural tarafından verilen Yazarlık Atölyesiyle başlayan eğitimlerde; Ebu Bekir Sifil’le Hadis Dersleri, Mustafa Armağan’la Ayda bir Tarih, Doç. Dr. Ekrem Demirli ile Tasavvuf Dersleri belirli periyotlarla Başkaşehirliler ile birlikte olacak. Dr. Ebubekir Sifil’in Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde düzenlenen söyleşi programına çok sayıda Başakşehirli katıldı.

 

İlk sohbetinde hadisi şeriflerin İslam’daki yeri, ümmetin hayatında sünnetin önemini anlatan Ebubekir Sifil, İmam Nevevi’nin Riyazüs Salihin adlı eseri ile hadis derslerine devam etti.

Riyazü Salihin’in Yazarı İmam Nevevi kimdir?

 

İmam Nevevi’yi anlatmakla sohbete başlayan Sifil “İmam Nevevi 7. asırda Suriye’de yaşamış ve uzun yıllar orada irşad vazifesi görmüş bir âlim. İslam âleminin takvasını otoritesini itiraf ettiği büyük bir İslam âlimi. Hayatını ilme adamış, evlenmemiş, az yemiş az uyumuş az konuşmuş ama çok büyük işler yapmış bir âlim. 20 yıl boyunca uzanarak uyumadığı ilimle iştigal ederken uyku bastırdığında kitaplarının üzerine eğilip kestirdiğini sonra kaldığı yerden devam ettiği söyleniyor.

 

Yazdığı eserlerin tamamı ümmet nezdinde büyük itibara mazhar olmuş. İslam âlimlerinin içinde çok konuşan çok uyuyan çok yiyen kimse bilmiyoruz.  İmam Nevevi de hayatını böyle geçiren bir âlim.  Şafii mezhebine göre yazdığı çok fazla eser var. Bir işi ne kadar ihlâsla yaparsanız niyetiniz salim olursa Cenab-ıHakk o işe o kadar bereket veriyor” dedi.

 

İmam Nevevi’nin en büyük eseri olan Riyazüs Salihin ile ilgili bilgiler veren Ebubekir Sifil; “Riyazüs Salihin İmam Nevevi tarafından kalbi hayatımızı düzenlemek konusunda rehberlik edecek hadisleri bir araya toplayıp Müslümanların istifadesine sunduğu bir kitap. Biz dedelerimizde içindeki hadislerin bereketiyle gerek imam Nevevi’nin kişiliği nedeniyle bu mübarek bahçeden istifade edebilirsek maksadımız hâsıl olacak.” dedi. 

İmam Nevevi eserine “Niyet” ile Başlamış

 

İmam Nevevi’nin Riyazüs Salihin adlı eserine niyetle ilgili hadislerle başladığına dikkat çeken Ebubekir Sifil yapılan işlere maksadını verenin niyet olduğunu belirtti ve şöyle devam etti; “Serefi salihin bir ameli nasıl işleyeceğini öğrendikleri gibi nasıl niyet edeceklerini de öğrenmişlerdir.  Biz de bu hadisler ışığında başta burada niye bulunduğumuz sorusunun cevabı olmak üzere işi nasıl bir niyetle yapmamız gerektiği konusunda bir niyet tazelemesi yapalım. İlim amel etmek için öğrenilir. Kendisi ile amel edilmeyen ilim insana yüktür. İlmimiz artıkça sorumluluğumuz da artıyor. Bunu bilmekte fayda var.”

 

İmam Nevevi’nin Riyazüs Saihin adlı eserinde yer alan ilk üç hadisin önemine vurgu yapan Sifil; “Bu üç hadis çok önemlidir ve âlimler tarafından İslam’ı anlamak ve yaşamak için bu ilk üç hadis yeterlidir denmiştir.

 

İlk hadis Hz. Ömer (RA)’dan dan geliyor.  Bu hadis şöyledir:  ‘’Ameller ancak niyetle iledir. Ve herkes için ancak niyet ettiği vardır. Her kim Allah ve Resulü’ne hicret için çıkmışsa onun hicreti Allah ve Resulü’nedir. Kim de herhangi bir dünyalık nimet ya da bir kadınla nikâhlanmak için yola çıkmışsa onun hicreti de ona yöneliktir. 

 

İkincisi; Helal bellidir haram da bellidir, bu ikisi arasında bir kategori vardır o da şüphelilerdir. Dolayısıyla şüphelilerden de haram değerinde kaçınmamız gerekir.

 

Üçüncüsü; Kişinin kendisini ilgilendirmeyen yahut altından kalkamayacağı işlere girmemesi Müslümanlığının güzelliğindendir. 

 

İslam Âlimleri bu üç hadise bir hadis daha eklemişler. Bu da “İslam da zarar vermek ve kendisine verilen zarara zararla mukabele etmek yoktur. ‘’  İşte bu üç ayet bir insanın nasıl davranması gerektiğini ve öteki ile ilişkilerimizi düzenlemeye yarayan bir çerçevedir ‘’ diye konuştu. 

ebubekir sifil ve mustafa islamoğlu,ebubekir sifil iletişim,ebubekir sifil ve bediüzzaman,ebubekir sifil ve ihsan eliaçık

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ