Dershaneler 2013-2014 sezonunda kapanmayacak

26.07.2013

21 Kişi Okumuş

0 Yorum

Dershaneler 2013-2014 sezonunda kapanmayacak

Dershaneler 2013-2014 sezonunda kapanmayacak

Dershaneler 2013-2014 sezonunda kapanmayacak

Özel Dershaneler Birliği Derneği  (ÖZ-DE-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, çok kısa süre içerisinde yani 3  ila 5 sene gibi bir süre içerisinde dershanelerin kapanmasının  gerçekleşmeyeceğini öngördüklerini ifade etti.
 
Milli Eğitim Bakan Nabi Avcı’nın “Dershaneler kapanacak” açıklamasının  ardından AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Köprülü, “Dershanelerin  kapanmasının ne zaman kesinleşeceği ile ilgili bir öngörümüz olmamakla beraber,  önümüzdeki 2013-2014 sezonunu kapsamayacağı ve kesin olmayacağı ile ilgili bir  öngörümüz var.
 
Köprülü, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelere vermiş olduğu yasal haklar  çerçevesinde bu kurumlar önümüzdeki sezon yani 2013 -2014 yılı için kayıtlarını  yaptılar. Bunu da bir yasal hak nedeniyle yaptılar. Kayıtların açılmasıyla ilgili  yasal hak vardı. Bu tarihlere göre kayıtlarını yaptılar. Bazı kurumlar  öğrencilerle ön çalışmalarını yaptılar,  bazı kurumlarımız da ağustostan itibaren  zaten önümüzdeki yılın çalışmalarına başlayacaklar öğrencilerle… Dolayısıyla  ‘Yasal anlamda bir kapatma söz konusu mu?’ derseniz Meclis’in de tatile  gireceğini ve Ekim ayında açılacağını düşündüğümüzde bu yasal kararlar alınmadan  çalışmaların başlamış olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız ki demek ki önümüzdeki  yıl böyle bir yasal durum söz konusu değil.”
 
Bakan Avcı’nın bakanlıkta bir çalışma olduğunu ifade ettiğini anlatan  Köprülü, konunun içeriğinin ne olacağı, nasıl tedbirler alınacağı ya da bu  kurumlara olan ihtiyaçların nasıl azaltılacağı konusunda net açıklamaların  yapılmadığına da dikkat çekti.
 
Köprülü, çok kısa süre içerisinde yani 3 ila 5 sene gibi bir süre  içerisinde dershanelerin kapanmasının gerçekleşmeyeceğini öngördüklerini ifade  etti.
 
“100 bini aşkın çalışan öğretmen ve personel olumsuz etkilenir”
Dershanelerle ilgili yapılacak düzenlemelerle 100 bini aşkın çalışan,  öğretmen ve personelin bundan etkilenebileceğini söyleyen Köprülü, “Bu sektörün  kanunen kapatılması ile gerek matbaa sektöründe gerek yayın sektöründe çalışan  binlerce kişi, matbaacı, kırtasiyeci, yayıncı, yazarın bundan etkileneceği de bir  gerçek. Biz dershanelerin bugünden yarına kapatılacağını düşünmediğimiz için  kapsamlı bir çalışma yapmış değiliz. Gerçekten de dershaneye olan ihtiyacın  azaltılacağı gibi bir sonuç göremiyoruz. Eğitim ve öğretimle ilgili sınavlar  devam etmektedir. Arz ve talep arasındaki bu uçurum devam ediyor” şeklinde  konuştu.
 
Sektörde düzenlemelerin yapılması halinde ortaya çıkacak  olumsuzluklara dikkat çeken Köprülü, dershaneler kapatılırsa öğrencilerin özel  ders alacakları küçük bürolarda küçük gruplarla daha yüksek bedellerle ders  alacakları durumların ortaya çıkacağını söyledi.”
 
“Devletin denetim ve gözetiminden uzak bu imkanlardan  yararlanacaklarını değerlendirirsek, fırsat eşitsizliğinin daha da artacağını  öngörmüş oluruz ve devletin ciddi vergi kaybı da oluşur. Bu bakımdan  değerlendirdiğimizde bütün bunlar kısa sürede gerçekleşecek gibi gözükmüyor demek  istiyorum” öngörülerinde bulundu.
 
 “Dershane sektörü eğitim öğretime gerçek anlamda birçok destek  veriyor”
Geçen yılki rakamlara göre 1milyon 500 bin öğrencinin dershanelere  devam ettiğine değinen Köprülü, ayrıca sektörün katma değerlerine ilişkin,  “Dershane sektörü eğitim öğretime gerçek anlamda birçok destek veriyor. Özel okul  sahiplerinin büyük bir kısmı bu sektörden faydalanarak maddi ve manevi olarak  dershane birikimlerinden yararlanarak bu alana girdi. Bu ülkeye bir katkıdır. Bu  dershaneci arkadaşlarımız yine vakıf üniversiteleri kurmuştur. Bu dershanelerin  dolaylı etkisiyle Türkiye’de gerek özel okulların yaygınlaşarak öğrencilerin bu  okullara gitmeleri gerekse de vakıf üniversiteleri kurularak öğrencilerin bu  üniversitelere girmelerine çok büyük katkı sağlamışlardır” değerlendirmelerinde  bulundu.
 
Bakanın yapmış olduğu açıklamaların planlı programlı yapılan  açıklamalar olmadığını söyleyen Köprülü, “Esasında bakanın gündemi bu değildi.  Gazeteci bir arkadaşın sorusu üzerine yapılmış bir açıklama. Ani verilmiş bir  cevap olarak görüyorum. Planlı programlı bir açıklama değil.  Bakanın yaptığı  açıklamalardan henüz çalışmaların tamamlanmadığını, çalışmaların hala devam  ettiğini, hemen kısa vadede ve dershanelerin kapanacağı ile ilgili bir algı bizde  oluşmuş değildir” dedi.
 
Köprülü, sonuç olarak, önümüzdeki 2013-2014 sezonu ile ilgili gerek  kayıt olacak veya kaydını yapmış öğrenciler için gerekse de kurumlarıyla  sözleşmesini yapmış öğretmenler açısından yasal güvenceden dolayı tedirgin  olacakları bir durumun söz konusu olmadığını belirterek; “Kamuoyunun bunu böyle  bilmelerini isteriz” dedi.

dershaneler birliği,dershaneler kapatılıyor,dershanelerin kapatılması,dershaneler istanbul,dershaneler kapanıyor mu

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız: