Çocuk Çalıştayı’nın Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

03.02.2014

1 Kişi Okumuş

0 Yorum

Çocuk Çalıştayı’nın Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

Çocuk Çalıştayı'nın Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

Çocuk Çalıştayı’nın Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

Çocuk Çalıştayı’nın Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

Başakşehir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından Aralık ayında düzenlenen ‘Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Çalıştayı’ programının sonuç bildirgesi önerileri açıklandı

 

Akademisyenler, kamu kurum, sivil toplum, uzmanlar ve bilim adamlarının katılımıyla 28-29 Aralık tarihlerinde Retaj Royale Otel’de düzenlenen çalıştayın sonucunda ortaya çıkan 33 maddelik bildirgede,risk altındaki çocukların evlenmesinin önüne geçmek ve evlenecek gençlerin evlilik okulundan sertifika getirmeleri gibi öneriler bulunuyor.

 

Retaj Royale Otelde düzenlenen toplantıya, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulhakim Beki, Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman, AYBUDER Dernek Başkanı Yavuz Tufan Koçak, Başakşehir STK platformu sözcüsü Şakir Okutan, Başakşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Zeki Ertürk, Sosyal Hizmet Uzmanı Fatih Kılıçarslan katıldı.

 

Çözüm haritası çıkarıldı

Başakşehir ilçesinde risk altındaki çocuklara yönelik koruyucu, önleyici ve rehabilitasyon hizmetlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen çalıştay önergesinde, Çocuk istismarı ve ihmalini önleyici madde bağımlılığından koruyucu eğitim çalışmalarına öncülük edebilecek. Çocukların risklerden korunmasına yönelik ihtiyaç sahibi ortaokul ve lise öğrencilerine burs verilmesi sağlanacak. 0-6 yaş arasındaki çocukları kapsayacak şekilde gelişimsel tarama ve ilköğretim okullarındaki öğrencilerin istismar, ihmal durumlarının saptanması projesi yürütülecek. Çocuk ve gençlik hizmetleri kordinasyon merkezi projesi yürütülüyor ve yürütülmeye de devam edilecektir, gibi maddeler ön plana çıktı.

 

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Abdulhakim Beki, ‘Çocuğun anne karnına düşmesinden itibaren nasıl bir yol izlenmeli’ ve ‘Çocuğun sokağa düşmesinden sonra nasıl bir yol izlenip hayata kazandırılmalı’ başlıkları altında konuların konuşulduğu çalıştayda, 33 maddelik bildirge hazırladıklarını belirtti. Bildirgeler ile uzunca üstünde durulması gereken konulardan oluştuğunu aktaran Beki, çalıştayın yararlarını şu şekilde anlattı: “Benim derdimi dert edinen, benim mayın tarlalarına düşmemem için bir şeyler düşünen, taşınan birileri var. Çocuklar bunu öğrendi. Bu bizim için çok önemli. Depremlerde duyduğumuz ‘Kimse yok mu’ cümlesine ’biz varız’ diyeceğiz, demeyi öğrettik. Çocuklarımızı erken evlendirmeyeceğiz. Nikahlarını kıymayacağız bu insanların. Risk altındaki çocuklarımıza, evlilik okulundan sertifikayı getirene kadar evlendirmeyeceğiz. 11-12 yaşında daha iyi ile kötüyü ayırt edebilecek duruma gelmemiş çocuklara evlilik gibi ağır bir mesuliyeti vermesi cinayettir. Bunları öğreteceğiz.” dedi.

çocuk şarkıları dinle güzel,çocuk bayrami,çocuklar duymasın oyuncular 2013,çocuk şarkilari youtube,çocuk filmi izle sinema

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ