Botan Efsanesi, İstanbul lansmanını BKSM’de yaptı

28.12.2013

0 Kişi Okumuş

0 Yorum

Botan Efsanesi, İstanbul lansmanını BKSM’de yaptı

Botan Efsanesi, İstanbul lansmanını BKSM'de yaptı

Botan Efsanesi, İstanbul lansmanını BKSM’de yaptı

Botan Efsanesi, İstanbul lansmanını BKSM’de yaptı

 

Siirt’in binlerce yıllık tarihini, efsanelerini, kültürel dokusunu dansın diliyle anlatan Botan Efsanesi (Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu) İstanbul lansmanı Bahçeşehir Kültür Sanat  Merkezi’nde yaptı.

 

Ev sahipliğini Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yaptığı geceye; Siirt Milletvekili Osman Ören, Arif Demirkıran,  Siirt Valisi Ahmet Aydın, İstanbul Vali Yardımcısı Hayrullah Sun, Başakşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş, Kağıthane Kaymakamı Ahmet Akın Varıcıer, Siirt Kültür Müdürü Cengizhan Başaran,  Siirtli iş adamları, STK Temsilcileri ve çok sayıda Başakşehirli katıldı.

Botan Efsaneleri, Bahçeşehir’de dile geldi

 

Siirtli öğretmen, öğrenci ve esnaflardan oluşan Botan Efsanesi, BKSM’de sahne performanslarıyla göz doldurdu. 45 kişiden oluşan Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu,  halk oyunlarını tiyatral olarak sundu. BKSM’de izleyicilerin alkışlarla eşlik ettiği gösteride grup; Grani, Halef, Segavi, Karakistan, Kızlar, Huruke, Genimo, Helala, Maşallah, Bablekan, Govend, Çaçan, Kevanjer, Hazale, Dellocan ve Mizansel gibi Siirt yöresine ait oyunları sahneledi.

 

İstanbul’daki biletli ilk gösterisi olan Botan Efsanesi, oyunları yanında, kostümleri ile de beğeni topladı.

 

İsmini, Dicle Nehri’nin bir kolu ve yaşamın ilk yeşerdiği yerlerden biri olan Botan Çayı’ndan alan topluluk, Siirt Valisi Ahmet Aydın’ın himayesi ve destekleriyle 9 ay önce kuruldu. Botan Efsanesi, halk oyunları gösterisi şiirlere ve türkülere konu olan Botan Çayı’ndan başlayarak, astronomi bilimlerinin zengin değerlerine sahip olan Güneş Hadisesi’ni anlatan üç dilli şehrin kültürünü konu alıyor.

Kardeşlik bu olsa gerek                                                        

 

Gecenin sonunda selamlama konuşması yapan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal: “Bu kadar güzel bir gösterinin ardından konuşmak çok zor. Bu salon her zaman sizlere açıktır, tekrar sizi izlemek isteriz. Valimizi tebrik ederim. Kardeşlik bu olsa gerek. Bu gösteriyi izleyip de Siirtlileri sevmeyen olamaz” dedi.

 

Siirt Valisi Ahmet Aydın ise yaptığı konuşmada bu grupla ne kadar övünsek azdır, dedi. Vali Aydın sözlerini şöyle tamamladı: “Siirt’in yaşayan 3 kültürünü tanıtmak amacıyla Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu’nu valiliğimiz bünyesinde kurduk. Siirt’in binlerce yıllık tarihini, efsanelerini günümüze dansla taşıdık. Bu büyük kültürü ne kadar tanıtsak azdır” dedi.

 

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal,  gruba destekleri için Vali Ahmet Aydın’a çiçek takdim etti. Başkan Uysal ve Vali Aydın grubunun Sanat Yönetmeni Sezgin Aydın’a çiçek  takdim etti.

 

Gece, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

botan efsanesi

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ