Birinci sınıf hâkime ‘çete’ suçlaması

27.07.2013

2 Kişi Okumuş

0 Yorum

Birinci sınıf hâkime ‘çete’ suçlaması

Birinci sınıf hâkime 'çete' suçlaması

Birinci sınıf hâkime ‘çete’ suçlaması

Birinci sınıf hâkime ‘çete’ suçlaması

27.07.2013 09:59 800 kez okunmuş

Bir çeteyle suç içeren görüşmeler yaptığı tespit edilen hâkim İlhan Kıyıcı görevi kötüye kullanmaktan hâkim karşısına çıkacak. Kıyıcı’nın, birinci sınıf hâkim olduğu için Yargıtay’da yargılanacağı ifade edildi

Sahte evraklarla silah ruhsatı temin eden Okan Arslan çetesine yönelik operasyon sırasında çeteyle suç içeren görüşmeler yaptığı tespit edilen Hâkim İlhan Kıyıcı hakkında 8 yıla kadar hapis cezası istendi. Kıyıcı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı düzenlenen iddianamede görevi kötü kullanmak ve görevi yaptırmamak için direnmekle suçlanıyor. Sabah’ın ulaştığı iddianameye göre Hâkim Kıyıcı TCK’nın 257/1., 265/1. ve 43/1. maddeleri kapsamında toplam 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. Davanın açılması üzerine Yargıtay’a başvuran Hâkim Kıyıcı’nın dosyası halen Yargıtay 5. Dairesi’nde. Kıyıcı’nın yargılaması, birinci sınıf hâkim olduğu için Yargıtay’da yapılacak. 2010’da ‘ünlülerin silahçısı’ olarak da bilinen Okan Arslan’a yönelik büyük bir operasyon yapılmıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından silah ruhsatı alamayanlara sahte evraklar tanzim edilerek silah ruhsatı çıkarıldığı iddiasıyla Arslan ve Silah Dünyası isimli şirketine Aralık 2010’da operasyon düzenlendi. İddialara göre örgüt, silah ruhsatı alma ihtimali olmayan kişileri büyük firmalarda müdür olarak gösteriyor, buna göre evrak tanzim ediyor ve ruhsat çıkarıyordu. Bu işlemler içinse ruhsat talep eden kişiden 5 bin ile 15 bin Euro arası para alınıyordu. Her türlü sahte evrakı yapabilen örgüt, sabıkası olan kişilere dâhi silah ruhsatı çıkarabiliyordu. Halen süren davada 33’ü tutuklu 212 sanık bulunuyor.

SUÇ TEŞKİL EDEN GÖRÜŞMELER

Hâkim İlhan Kıyıcı da örgüt lideri olduğu ileri sürülen Okan Arslan’ın telefonları dinlenirken teknik takibe yakalandı. İddianameye göre Kıyıcı ile Okan Arslan arasında tam 94 suç teşkil eden görüşme kaydedildi. İddianamede polisin ekiplerinin Okan Arslan’a ait olduğu düşünülen bir ikâmeti savcılık kararıyla aramaya gittiği, evde bulunan eski hâkim İlhan Kıyıcı’nın kapıyı açtığı, evde de kendisinin oturduğunu söyleyerek arama yapılmasını engellediği de belirtildi. Eski hâkim Kıyıcı ile ilgili iddialar bununla da sınırlı kalmadı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) müfettişlerinin raporlarına göre Kıyıcı, davasına baktığı kişilerden ayakkabı ve parfüm gibi hediyeler alıyordu. Kıyıcı ayrıca Gürpınar eski Belediye Başkanı Velittin Küçük’ten 2 ayrı sitede birer daire hediye almakla suçlanıyor.

KIYICI İDDİALARI YALANLADI

SABAH, çete suçlamalarının muhatabı olan Eski Büyükçekmece 2. Asliye Mahkemesi hâkimi olan İlhan Kıyıcı’ya ulaştı ve iddiaları sordu. Kıyıcı Okan Arslan’ı çok eskiden tanıdığını, polis memuru olduğu dönemlerden bu güne kadar bir arkadaşlıklarının olduğunu söyledi. Kıyıcı, meslek hayatı boyunca Okan Arslan’a ait hiçbir davaya bakmadığını, aralarında sadece arkadaşlık ilişkisi olduğunu iddia etti. Arslan’ın adamları olduğu söylenen bazı şahısların dosyasının nöbetçi olduğu dönemlerde kendisine geldiğini, bu dosyalarla ilgili verdiği kararlarda da alnının açık olduğunu öne sürdü. İlhan Kıyıcı, kendisine hediye gönderildiği iddialarının da komik olduğunu, kendi kredi kartıyla aldığı ayakkabıların bile hediye olarak kendisine geldiğinin öne sürüldüğünü söyledi. Eski Gürpınar Belediye Başkanı Veliddin Küçük tarafından kendisine iki adet daire verildiği yönündeki iddiaları da sorduğumuz eski hâkim Kıyıcı bu konunun isimsiz bir elektronik posta ihbarıyla gündeme geldiğini söyledi. Kıyıcı, “Devletin 1. sınıf hâkimisin, kim olduğu bile bilinmeyen biri mail atıyor suçlanıyorsun. Bunun için soruşturma açılıyor ama kimse gidip de tapu dairesine gerçek mi bu iddia diye bakmıyor. Ne benim ne de ailemden başka birinin bahsi geçen iki sitede dairesi yoktur” dedi.

NEDEN YARGITAY?

Ceza hukukçusu avukat Polat Küçük, İlhan Kıyıcı’nın birinci sınıf hâkim olduğu Yargıtay’da yargılanacağını söyledi. Küçük, dosyanın neden Yargıtay’a gittiğini şöyle açıkladı: “2802 sayılı Hâkim ve Savcı Kanunu’na göre görevinden doğan ya da görevi sırasında suç işlediği iddia edilen hâkim ya da savcılar Adalet Bakanlığı’ndan izin alınarak soruşturulur. Şüpheli birinci sınıf hâkim ya da savcıysa dosya Yargıtay’a gönderilir. Yargılama burada yapılır. Örneğin dönemin Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve Sincan Ağır Ceza Hâkimi Osman Kaçmaz da birinci sınıf oldukları için Yargıtay’da yargılanmışlardı.”

birinci sınıf hakim nasıl olunur,birinci sınıf hakim maaşı,birinci sinif hakim,birinci sınıf hakim maaşı 2012,birinci sınıf hakim ne demek

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız: