Azerbaycanlı heyet Başakşehir’i ziyaret etti

05.12.2013

0 Kişi Okumuş

0 Yorum

Azerbaycanlı heyet Başakşehir’i ziyaret etti

Azerbaycanlı heyet Başakşehir’i ziyaret etti

Azerbaycanlı heyet Başakşehir’i ziyaret etti

Azerbaycanlı heyet Başakşehir’i ziyaret etti

 

Azerbaycan Cumhuriyeti yerel yönetim temsilcilerinden oluşan 20 kişilik heyet, Başakşehir’i ziyaret etti.

 

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Uluslararası yerel yönetimler eğitim ve araştırma merkezi 2013 yılı 4.dönem eğitim programı çerçevesinde Türkiye’de bulunan heyet, Belediye hizmet binasında ve Sular Vadisi’nde incelemelerde bulundu.

Azerbaycan’a her konuda yardıma hazırız

 

Aralarında Belediye Başkanları, sosyal hizmet uzmanları, Mali hizmetler yetkileri ve birim müdürlerinin bulunduğu heyet; Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın ev sahipliğinde Belediye hizmet binasını, Fen İşleri Müdürlüğü, Mali Hizmetler Müdürlüğü ve Arşiv Müdürlüğünü yerinde inceledi. İncelemelerin ardından heyet, Başkanlık makamında bir süre Başkan Uysal’la sohbet etti, fikir alışverişinde bulundu.

 

Başakşehir Belediyesi, Belediyecilik çalışmaları hakkında heyete bilgiler aktaran Başkan Uysal, her konuda Azerbaycanlı kardeşlerimize yardıma hazır olduklarını açıkladı “Dünya belediyecilik uygulamalarına baktığımızda eksiklerimiz olabilir ama pek çok Avrupa Ülkesinden de ilerideyiz. Biz hizmet satın alma mekanizması ile sorunlarımızı hızlı çözebiliyoruz. Sorunlarımıza pratik çözümler üretebiliyoruz. Başakşehir Belediyesi olarak Azerbaycanlı kardeşlerimize her konuda yardıma hazırız. Ülkenizden teknik ekibinizi belediyemizde ağırlayabilir, 1-2 ay uygulamalı olarak çalışmalarımızı anlatabiliriz. Bizim ekibimizde ülkenizde çalışmalarımızı sizlere aktarabilir. Şekil farklı olsa da belediyecilik uygulamaları hep aynı” dedi.

Avrupa Belediyelerinden daha ileri durumdayız

 

Prensip olarak Avrupa ülkeleriyle kardeş belediyecilik uygulamaları yapmak yerine; Afrika,  Asya ülkeleriyle bu tarz ilişkiler kurmaya çalıştıklarını belirten Başkan Uysal “Bizim Avrupa Belediyelerinden alacağımız bir şey yoktur, onlardan daha ileri durumdayız. Bu nedenle Afrika, Asya ülkelerini kardeş belediye olarak seçiyoruz. Kardeşlerimizin bize, bizlerin onlara aktaracağı çok şeyler var.” dedi.

 

Kamuda kurumların güçlenmesinin, zaman aldığını ve birikim gerektirdiğinin altını çizen Başkan Uysal “Belediyecilik uygulamalarında sıkıntıya düşüldüğü zaman ya iyi örnekleri almanız gerekir ya da kendi sisteminizi geliştirmeniz gerekir. Biz belediyecilik uygulamalarını yerinde inceliyoruz ve ilavelerle kendimize uygun yerel sistemler geliştiriyoruz. Bunun en güzel örneği de ‘Akıllı çöp toplama sistemi’ dir. Biz bu projemizle Türkiye’de bir ilk olduk” dedi.

 

Azerbaycanlı heyet Başkan Mevlüt Uysal’ı ülkelerine davet etti. Başkan Uysal,  ‘’Azerbaycan’a gitmedim ama ekip arkadaşlarımla ülkenizi ziyaret etmeyi çok isterim” dedi.

 

Azerbaycanlı heyet Rekreasyon uygulamalarında örnek olan ve 2008 yılında temelleri atılan Başakşehir Sular Vadisi’ne geçerek incelemelerde bulundu. Heyete Başakşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Kazım Gülüm bir sunum gerçekleştirdi. Etap etap çalışmaları tamamlanan Sular Vadisi’nde yürüyüş yolları, oyun gruplarına ve peyzaj çalışmalarına hayran kalan ekip daha sonra Başkan Uysal’la birlikte öğle yemeği yedi.

Türkiye’nin belediyecilik uygulamalarını örnek almak istiyoruz

 

Heyetle birlikte Başakşehir’de bulunan Azerbaycan Xizi Belediye Başkanı Mohsun Baghirov düşüncelerin şu şekilde aktardı “Başakşehir’in görüntüsü çok güzel. Belediye Başkanı bize yapılan çalışmaları aktardı. Türkiye’nin gelişmesi, belediyelerinin gelişmesi bizi çok sevindirmektedir. Ülkemizde belediyecilik yeni gelişmektedir bu nedenle de farklılıklar vardır. Sizde ise belediyecilik çok eskidir. Bizlerde buradaki uygulamaları yerinde incelemek üzere buradayız”

 

İsgandar Israfilov (Bakü, Xacasan Belediyesi Park Bahçe Daire Başkanı) “Türkiye’de devlet geleneği çok eskidir. Bizde ise belediyecilik Sovyetler Birliği dönemi nedeniyle yeni yeni gelişmektedir. Tepeden aşağıya emirler, uygulamalar gelirdi. Bizler bize en yakın olan Türkiye’nin belediyecilik uygulamalarını örnek almak istiyoruz. Bu nedenle de gruplar halinde incelemeler yapıyoruz. Bizde yasal gelişmeler tamamlandı ama maddi yetersizlikler bulunuyor. Umarım bizim ülkemizde de belediyecilik uygulamaları Türkiye’de ki gibi gelişir.”

 

 

azerbaycanlı sanatçılar,azerbeycanlı ibrahim tatlıses,azerbaycanlı nigar,azerbaycanlı kadınlar,azerbaycanlı nigar cemal

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ