Ayda bir tarih dersleri başladı

30.11.2013

1 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ayda bir tarih dersleri başladı

Ayda bir tarih dersleri başladı

Ayda bir tarih dersleri başladı

Ayda bir tarih dersleri başladı

 

Özellikle Osmanlı ve Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanan gerçekler üzerindeki analizleriyle bilinen Tarihçi- Yazar Mustafa Armağan ilk tarih dersinde Başakşehirli sevenleriyle buluştu. Ayda bir tarih ismiyle devam edecek söyleşilerin ilkine ilgi yoğundu.

 

Başakşehir Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde yapılan söyleşide Armağan; “Ayda bir buluşacağız ve tarihsel süreçten bugüne bakmaya çalışacağız. Özellikle yakın tarihten bugüne bazı satır başlarını, en azından hatırlatmaları sizinle paylaşma imkânını bulacağım. Ben her Başakşehir’e geldiğimde oldukça zenginleşerek, farklı duygular toplayarak dönüyorum, inşallah bundan sonrada bu gelenek devam edecek” diyerek söyleşisine başladı.

Yakın tarihimiz, bize en uzak tarih

 

Aslında yakın tarih diyoruz ama ismi ile ters orantılı olarak en uzak tarihmiş gibi geliyor insana. Alpaslan, Melikşah, Osmangazi ve Fatih gibi tarihi değerlerden bahsettiğimiz zaman bunların neler yaptığı az çok belli. Fakat yakın tarihe gelince sanki çok uzak bir tarihe gidiyormuşçasına, efsanevi mitolojik bir tarihe gidiyormuşçasına işler karmaşıklaşıyor diyen Mustafa Armağan konunun nedenlerini tarihsel örneklerle açıkladı.

Belediyeler, bilgi ve kültürü arttırmalı

 

Belediyelerin bu tür kültür etkinlikleri düzenlemeleri hakkında da düşüncelerini belirten Armağan; “Belediye halkın konuşmalarını, halkın kültürünü ve bilgilerini arttırmakla hükümlüdürler.  Tabii ki anlatılan bilgilere inanıp inanmamak insanlara kalmış. Belediyeler aynı zamanda karşıt düşüncedeki insanları bir araya getirmeliki insanlar iki tarafı da dinleyebilsin.  İnsanlar koyun değilki; aklı var düşüncesi var, bilgisi var. Kim neyi ortaya koyuyorsa onu değerlendirecek kapasiteye sahipler. Bizler de bunun olabilmesi için bu derslerde, yakın tarihi analiz ederken belgeleriyle, bilgileriyle, kayıtlarıyla, kaynaklarıyla size ipuçları vermeye çalışacağım.  Tabi ki sizlere hepsini anlatmamız mümkün değil, elimizden geldiği kadar belli başlıklar üzerinde çalışacağız dedi.

 

Ayasofya’nın ibadete kapatılması ve günümüzde yaşanan tartışmalara da değinen Mustafa Armağan,” Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilmesi ibadete açılması ve İstanbul’un baş camisi haline getirilmesi İstanbul’un başkent olmasından öncedir. Ayasofya’nın ibadete kapatılmış olması ve ne zaman ibadete açılacağına ilişkin bir tartışma yakınlarda bir Milletvekili tarihçi olan Yusuf Halaçoğlu Meclis’te bir kanun teklifi verdi ve Ayasofya’nın açılması gerektiğini çünkü bu ibadete kapattığı söylenen kararnamenin geçersiz ve sahte olduğunu iddia etti. Bir tartışma başlamış oldu ve zannediyorum bir süre daha bu tartışma devam edecek. ” dedi.  Mustafa Armağan söyleşide, yaptığı sunumlar ve verdiği bilgilerle dinleyenlere unutulmaz bir tarih dersi verdi.

 

 

ayda bir kilisesi,ayda bir kilisesi adres,ayda bir kilisesi nerede,ayda bir kilo verdiren diyet,ayda bir hafta sonu

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ