Askerlik 15 aydan 9 aya mı düşüyor?

14.07.2013

6 Kişi Okumuş

0 Yorum

Askerlik 15 aydan 9 aya mı düşüyor?

Askerlik 15 aydan 9 aya mı düşüyor?

Askerlik 15 aydan 9 aya mı düşüyor?

Askerlik 15 aydan 9 aya mı düşüyor?

14.07.2013 07:18
TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile zorunlu askerlik süresinin azaltılması istendi…

TBMM’ye sunulan bir kanun teklifi ile er ve erbaşlar için zorunlu askerliğin 9 ay, yedek subaylar için de 6 ay olarak uygulanması istendi. Kanun teklifi ile, Bakanlar Kurulana bu süreyi azaltma yetkisi de veriliyor.

CHP milletvekili ve emekli Büyükelçi Osman Korutürk ile 35 CHP’li vekilin imzasını taşıyan kanun teklifinde, barış döneminde zorunlu askerlik yapan gençlerin, terörle mücadelenin yanı sıra, idari ve harekat görevlerinde çalıştırılmaması da öngörülüyor.

Kanun teklifinin bir maddesi ile de askerlik süreleri yeniden düzenleniyor. Buna göre zorunlu askerlik er ve erbaşlar için 9 ay olacak. Bu süre TSK’nın tamamen profesyonel orduya geçmesinin ardından, 6 aya inecek. Yedeksubaylık ise 6 ay olacak ve profesyonel ordu sonrası 4 aya inecek.

Korutürk, kanun teklifinin gerekçesinde zorunlu askerliğin barış zamanı sadece eğitim ile sınırlandırılmasını, silah altına alınan askerin terör operasyonları, cephanelik nöbeti, bomba-silah sayımı gibi işlerde çalıştırılmaması gerektiğini savundu. Afyon’da 25 erin ölümü ile sonuçlanan cephanelik olayını da hatırlattı.

askerlik 15 aydan 12 aya düşecekmi,askerlik 15 aya hangi yıl düştü,askerlik 15 aya düştü,askerlik 15 aya ne zaman düştü,askerlik 18 aydan 15 aya düştü

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız: