Annelik hüznü normaldir

14.11.2012

18 Kişi Okumuş

0 Yorum

Annelik hüznü normaldir

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi psikiyatri uzmanı Yrd. Doç. Dr. Berfu Günel Akbaş, doğum yaptıktan sonra annelerin birçoğunun psikolojik çöküntü yaşayabildiğine işaret ederek, “Doğum sonrası psikiyatrik rahatsızlıklar genel olarak kadınların yüzde 80’inde görülür. Bunun en büyük oranını, doğum sonrası ‘annelik hüznü’ dediğimiz dönem oluşturur” dedi.

“Annelik hüznü”nün doğumun ilk günlerinde ortaya çıktığını belirten Yrd. Doç. Dr. Berfu Günel Akbaş, kolay ağlama, uykusuzluk, birtakım evhamlar, neşe, öfke gibi belirtilerle ortaya çıkan bu durumun, normal ve geçici olduğunu ifade etti. Bu dönemde sabırlı olmak gerektiğini ifade eden Akbaş, açıklamasında şunları kaydetti:
“Ailenin desteği bu noktada çok önemli. Kültürel olarak da bizim geleneğimizde olan loğusalık dönemi aslında kadını çok rahatlatan bir süreçtir. Yani biz kültürel olarak da doğum sonrasında kadınlar için hazırlık yapıyoruz. Çünkü doğum sonrası yalnız kalmak, tecrit edilmek kadını çok olumsuz etkiliyor. Kadın o dönemde bebeğine bakamayacağı, annelik yapamayacağı endişesine kapılıyor. Daha da ileri durumlarda uykusu bozuluyor, yemiyor, içmiyor.”

“Annelik hüznü” denilen durumun bir ayı geçmesi halinde bu durumun “doğum sonrası depresyon” adını aldığına işaret eden Akbaş, bunun tedavisinin mümkün olduğunu ifade etti.

AA

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ