Ailede ve çocuklarda değer eğitimi

06.01.2014

2 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ailede ve çocuklarda değer eğitimi

Ailede ve çocuklarda değer eğitimi

Ailede ve çocuklarda değer eğitimi

Ailede ve çocuklarda değer eğitimi

 

Psikolog-Terapist Mehtap Kayaoğlu, BES Kültür Merkezi’nde “Ailede ve çocuklarda değer eğitimi” konulu söyleşide Başakşehirlilerle bir araya geldi. Kayaoğlu, temel insani değerler ve ahlak kurallarının çocuklara erken yaşta kavratılması gerektiğini vurguladı.

 

Fertlere manevi değer kazandırmak için ilk etapta çocuğa güzel, doğru, sağlıklı alışkanlıklar kazandırmak gerekir diyen Mehtap Kayaoğlu: “Bir çocuğun kötü alışkanlıklar kazanmasını istemiyorsak, bunun yolu öncelikle güzel huylar, doğru değerler kazandırmaktan geçmektedir. Benim anne babalara bazen tepki alsam da çok önemli bir uyarım oluyor, çocuklarınızı küçük yaşlarda ibadet yapmaya zorlamayın. Çünkü; yaşları ilerledikten sonra bu alışkanlıklarından uzaklaşabiliyorlar.

 

Çocuklarda ibadetle ilgili bilgilendirmenin nasıl yapılması gerektiğini anlatan Kayaoğlu:  “Baskı yapmadan değerleri aşılamalı ve insani değerlerini geliştirmeliyiz.  Size bugünün hediyesi, onlara çocuk olduklarını unutturmadan yetiştirmek olsun.  Biz, güzel, insani değerler kazandırdığımızda daha sonra manevi değerlerle karşılaştıklarında onların ağırına gitmeyecek” dedi.

Düzgün çocuk yetiştirmenin yolları

 

Çocuklarımızı düzgün yetiştirmenin yollarını da aktaran Mehtap Kayaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuklarınızın yemek alışkanlıkları ve uykularını düzenli hale getirmelisiniz. Onlara,  karşılıksız iyilik yapmayı öğretin. Televizyon, bilgisayar alışkanlıklarına dikkat edin, yaptıklarını kontrol edin ama dedektiflik yapmayın. Duygu gelişimine dikkat edin. Bir çocuk uç noktalarda kelimeler kullanıyorsa anlamını bilmediğinden kaynaklanıyordur bu yüzden ona kızmak yerine ne anlatmak istediğini anlamaya çalışmalıyız. Mesela, ona bir takım sorular sorarak çözümü arayabiliriz”

Mehtap Kayaoğlu, söyleşinin sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı.

aileye verilen asker maaşı,ailede ve okulda demokrasi,aileler ve sosyal politikalar bakanlığı,ailede iletişim ve etkileşim,ailenin ve özel mülkiyetin temeli

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ