Aile içi şiddet artıyor

15.11.2012

20 Kişi Okumuş

0 Yorum

Aile içi şiddet artıyor

Pandora Psikolojik Danışmanlık Merkezi Müdürü Psikolog İbrahim Halil Şimşek, yaklaşık 8 ay önce açtıkları merkezde 4 psikolog, 1 psikiyatristin çalıştığını söyledi.

Diyarbakır’ın tek psikolojik danışmanlık merkezi olduklarını, bireylere, ailelere, kurum ve kuruluşlarına yönelik olarak hizmet verdiklerini kaydeden Şimşek, talep gelmesi durumunda kurum ve kuruluşlara yönelik olarak zaman yönetimi, stresle başa çıkma ve krize müdahale gibi konularda eğitim verdiklerini belirtti.

Bölgede halen bir psikologa ya da psikiyatriste başvurma konusunda ön yargıların bulunduğunu, kişinin sorunlarını ya kendi içinde ya da çevresiyle paylaşarak çözmek istediğini aktaran Şimşek, artık kişinin sorunlarının canına tak ettiği zaman bir uzmana başvurmaya karar verdiğini bildirdi.

Psikolojik ve danışmanlık hizmeti için bugüne kadar yaklaşık 400 kişinin başvurduğunu ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

“Bölgeye yönelik de hizmet veriyoruz. En çok aile içi iletişimsizlik yaşayan ve evlilik hazırlığı içerisinde olan çiftler başvuruyor. Aile içi iletişimsizlikte ya eşler ya da ebeveynler çocuklarıyla başvuruyor. Bazen bir baba sorunlu diye çocuğunu getiriyor, bir süre sonra asıl sorunun babadan kaynakladığı ortaya çıkıyor. Baba çocuğuyla geldikçe konuşuyor, konuştukça açılıyor ve sorunları ortaya çıkıyor. Evlilik hazırlığı yapan çiftlerde yoğun kaygı ve stres yaşanıyor. Çiftler, daha çok danışmanlık hizmeti almak için başvuruyorlar. Kişilerin problemlerine yönelik danışmanlık hizmeti veriyoruz, yol gösteriyoruz.”

ÖSS’nin yaklaşmasıyla öğrencilerden de başvuru aldıklarını anlatan Şimşek, “Öğrenciler (Kazanamazsam, ne yaparım, sınavda başarılı olamayacağım) gibi kaygılar taşıyor. Öğrencilere yönelik grup terapi çalışması yapacağız. Sorunları ortak olan öğrencileri bir araya getirerek, stres ve kaygılarını birbirleriyle paylaşmalarını sağlayarak sorunlarının çözümünde yardımcı olacağız” dedi.

Hürriyet

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ