3 Boyutlu Prototipleme Sistemleri Living Lab’da

07.02.2014

9 Kişi Okumuş

0 Yorum

3 Boyutlu Prototipleme Sistemleri Living Lab’da

3 Boyutlu Prototipleme Sistemleri Living Lab'da

3 Boyutlu Prototipleme Sistemleri Living Lab’da

3 Boyutlu Prototipleme Sistemleri Living Lab’da

 

Başakşehir Living Lab (Teknoloji ve İnnovasyon Merkezi) girişimcilere projelerinin prototipini üretebilecekleri 3D Printer hizmetini sunuyor. Living Lab binasında hizmete sunulan 3 boyutlu prototip makinesi ile Living Lab çerçevesinde proje geliştirenler ürünlerinin 3 boyutlu ve canlı halini üretebilme ayrıcalığına sahipler.

 

Başakşehir Belediyesi’nin teknoloji kullanımı ve uygulamalarında dünya şehirlerini örnek alarak geliştirdiği Living Lab kullanıcılarına ve proje üretenlere yeni bir imkan sunuyor. Living Lab binasında hizmete geçen biri çok renkli, biri tek renkli 2 adet 3 boyutlu prototip makinesi ile girişimciler Living Lab’da hazırladığı proje sonunda geliştirdiği ürünü 3 boyutlu hale getirip test edebiliyor, yatırımcıların ve vatandaşın görüşüne, deneyimine sunabiliyorlar.

 

3D Printer ile neler yapılıyor?

 

Başakşehir Living Lab Merkezi’nde hizmete sunulan iki farklı 3D Printer, ürünün kullanış amacı ve yapısına göre kullanılabiliyor. Ürünlerini alçı – seramik bazlı kompozit tozdan veya PLA’dan (Polilaktik Asit) olmak üzere iki farklı malzemeden üreten iki 3D printer ile girişimciler ürünlerinin tipine göre bu iki makineden birinde 3 boyutlu ürün elde edebiliyor.

 

3D Printer ile ilgili bilgi veren Teknik Eğitmen Erdem ERDUVAN; sistemler hakkında ”Kompozit toz kullanan sistemi makinenin çalışma mantığı birebir masaüstü yazıcılar gibidir; tek fark kağıt yerine özel tozunu kullanmasıdır. Tozun üzerine kendi için geliştirilmiş sıvısını yazıcı kartuşlarının içinden geçirerek modelin yatay kesitlerini yazarak üretimi yapar. Üretim  bittikten sonra tozun içinden modelinizi çıkartırsınız ve yan tarafındaki temizleme ünitesinde modelin üzerindeki fazla tozları temizleyip sertleştirici uygulayarak ürünü alabilirsiniz. Bu sistem daha çok ürünlerin görsel sunumu için kullanılan makinedir. Yüzey kalitesi ve görsellik açısından tatmin edicidir.  

 

CUBE adlı makinemiz PLA ve ABS plastik flament kullanır. Sıcak silikon tabancası mantığı ile CNC makinesinin birleşimi gibi de düşünülebilir. Flamenti sıcak kafanın içinden geçirerek step motorlara bağlı üretim alanında modelin katmanlarını üst üste yığarak üretim yapar. Bu sistem ölçü hassasiyeti önemli olmayan ön model çalışmalarında kullanılmaktadır.

 

Bir diğer 3D sistem ise sanal gerçeklik kiti. Sisteme özel 3D gözlük ve BIRD adı verilen giriş aygıtı ile bir arayüz yazılımı yardımıyla gerçek hayattaki el hareketlerinizi bilgisayar ortamında simüle etmenize imkan vermektedir. Sistem ile 2D monitörlerdeki alışıla gelmiş çizim ortamını sanal bir 3 boyutlu ortam yaratmaktadır. Programın kullanım amacı ise sizin hayal gücünüzle sınırlıdır. İsterseniz objeler tasarlayabilir isterseniz var olan bir objenin üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Ya da dijital ortama aktarılmış 3 boyutlu tarama datasının üzerinde istediğiniz değişikliği yapıp 3D printerlardan çıktı alabilirsiniz. Sanal gerçeklik ortamında  yerçekimi ve benzeri fiziksel özellikler ile modellerinizin gerçek ortamda nasıl hareket ettiğini de görebilirsiniz.” dedi.

 

Önce Proje Üretilmeli

 

3D Printerlar ile ürünlerini görmek isteyen girişimcilerin ilk olarak Başakşehir Living Lab’a bir proje sunması gerekiyor. Proje kabul edildiği takdirde 3-6 ay arası bir sürede Living Lab merkezinde yer alan Kuluçka katında geliştiriyor. Daha sonra bunu canlı bir laboratuvarda üreten girişimcilerin proje sonucunda elde ettikleri ürün ya da hizmetleri Living Lab Merkezi’ndeki Showroom veya Başakşehir‘in pilot bölgelerinde hayata geçirilerek vatandaşın görüşüne sunuluyor. (3 boyutlu yazıcı ve tasarım atölyesi aynı zamanda dışardan gelen ve prototip üretmek isteyenlere de ücret karşılığında hizmet verecektir)

 

Başakşehir Living Lab yatırımcı ve girişimciyi buluşturuyor

 

Yaratıcı fikir sahibi bireylerin veya küçük işletmelerin geliştirme yapmalarına imkan sağlayacak, gerekli her türlü ekipmanın bulunduğu atölye ve yazılım ortamının bulunduğu Kuluçka Merkezi’nde proje geliştiren girişimciler aynı zamanda ürün ya da hizmetlerini yatırımcı firmalara tanıtıp birlikte çalışma imkanı da buluyor. Girişimciler, Showroom katında yer alan ve projelerle ilgilenen diğer yatırımcılarla iletişim sağlayabiliyor ve Başakşehir‘in projeyi yatırımcı ve vatandaş gözünden değerlendirme imkanını sağlayıp, kullanıcı talebini ölçebiliyor.

 

3 boyutlu prototipleme,3 boyutlu prototip

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Lütfen Yanıtlayınız:

http://www.basak-sehir.com/wp-content/uploads/2018/02/başakşehir-korkutlarhaliyikama.jpg

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ